Pompeo Pakistan'ı ziyaret etti

2018-09-06 15:37:10 CRI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Pakistan'ı ziyaret ederek hükümet ve ordudan bazı muhataplarıyla görüştü. Taraflar, Afganistan'da barışçı diyalogun hızlandırılması konusunda mutabık.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi ve Pompeo görüşmenin ardından ortak basın toplantısına katıldı. Bakanlar, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açarak aradaki ‘güven eksikliğini' giderdiklerini vurguladı.

Görüşmeyle ilgili bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert'den geldi. Nauert, Afganistan'da diyalog konusunda Pakistan'ın çok önemli bir rol oynayabileceğini, bölgesel barış ve istikrar için Pakistan hükümetinin etkili tedbirler almasını beklediklerini söyledi.

Ağustos 2017'de, ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Afganistan sorunu ve Güney Asya bölgesine yönelik yeni stratejiyi açıklarken Pakistan'ı Taliban gibi örgütlere “himaye” sağlamakla eleştirmişti. Pakistan hükümeti ise, ABD'nin terörle mücadele konusunda Pakistan'a yönelik eleştirilerini defalarca reddederek ABD'nin Pakistan'ın terörle mücadele için yaptığı katkılarını yok saymasının hayal kırıklığı yarattığını açıkladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor