Çin-Afrika İşbirliği Forumu'na dünyada övgü

2018-09-06 10:15:43

Çin-Afrika İşbirliği Forumu'na dünyada övgü

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi 3-4 Eylül günlerinde düzenlendi. Uluslararası toplumun yakından izlediği zirve övgüyle değerlendirildi. Zirvenin Çin-Afrika dostluk ve işbirliği ilişkisine sağlam bir zemin hazırladığı savunuluyor.

Zirvenin açılışında konuşan Çin Cumhurbaşkanı Çin'in “5 hayır politikası” açıkladı. Xi, Çin'in Afrika ülkelerinin kendi koşullarına uygun kalkınma yolunu seçmelerine müdahale etmeyeceğini, Afrika'nın içişlerine karışmayacağını, kendi iradesini dayatmayacağını, Afrika'ya yardımda herhangi siyasi koşul öne sürmeyeceğini, Afrika'ya yatırım ve finansman desteğinde kendi siyasi çıkarını gözetmeyeceğini vurguladı.

Namibya Üniversitesi'nden eğitim görevlisi Oze Riruaco, Çin'in Afrika'nın her koşulda dostu olduğunu ve “5 hayır politikası”nın teşvik edici nitelik taşıdığını belirtti.

Güney Afrika'dan ünlü ekonomist Mundie, Afrika ile Çin arasındaki işbirliğinin eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde geliştirildiğinin Afrika ülkelerinde genel kabul gören bir görüş olduğuna ve uluslararası arenada ne gibi değişiklikler olursa olsun bu işbirliğinin temelinin sarsılmayacağına dikkat çekti.

Kenya Nairobi Üniversitesi'nden doçent doktor İlando, “5 hayır politikası”nın Çin ile Afrika arasındaki gerçek dostluğun yansıması olduğunu dile getirdi.

Hindistanlı siyasetçi Sudheendra Kulkarni, Çin ile Afrika arasında sağlam işbirliği ilişkisi bulunduğunu, “5 hayır politikası”nın yepyeni bir uluslararası işbirliği modeli ortaya koyduğunu belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Beijing zirvesinde ikili işbirliği için “8 eylem planı” ortaya koydu.

Zimbabveli ekonomist Mousenger, bu planın Beijing zirvesinde elde edilen önemli sonuçlardan biri olarak, her alanda işbirliğine yön verdiğini, planın hayata geçirilmesiyle Afrika-Çin işbirliğinde yeni bir sayfa açılacağını belirtti.

Botsvana Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı Genel Sekreteri Cabello Abin, altyapı tesislerinin bağlanırlığı sayesinde ülkenin karayolu ağının iyileştirileceği ve ülkedeki bazı sorunların çözüleceği görüşünü paylaştı.

Pan Afrika İklim Adaleti Birliği PACJA'ye bağlı politika ve bilim-teknoloji komisyonu başkanı Schell, Beijing zirvesinde yeşil kalkınmadan bahsedildiğini, bunun doğru ve kritik bir adım olduğunu, yeşil kalkınmanın işbirliği alanlarından biri haline gelmesini arzuladığını söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, Beijing zirvesinin bitiminde düzenlenen ortak basın toplantısında daha sıkı bir Çin-Afrika kader ortaklığı oluşturma davasının başarıya ulaşacağını kaydetmişti.

Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic, dünya ekonomisinin ticari korumacılıkla karşı karşıya bulunduğu bir dönemde, Çin'in bir kez daha sorumluluk alarak gelişmekte olan diğer ülkelere yardım sağladığını, bu tutumun, insanlığın kader ortaklığının tesis edilmesine yararlı olacağını ifade etti. Vucic, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Afrika kıtasında mutlaka karşılık bulup teveccüh göreceğini sözlerine ekledi.

Paris 8 Üniversitesi'nden Çin uzmanı Pierre Picquart, son yıllarda Çin-Afrika işbirliğinde sürekli ilerleme kaydedildiğini, Çin'in Afrika'nın kalkınma sürecinde önemli rol oynadığını ve iki taraf arasında geçek anlamda kazan-kazan ilişkisi tesis edildiğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor