Xi Jinping, beş Afrika lideriyle bir araya geldi

2018-09-05 20:58:32

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing'de bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda beş Afrika lideriyle ayrı ayrı görüşmeler yaptı.


Xi Jinping, Zimbabve Cumhurbaşkanı Emmerson Mnangagwa ile görüşmesinde, Çin ve Zimbabve'nin daima iyi dostlar, ortaklar ve kardeşler olduklarına işaret etti. Zimbabve'nin egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını korumak için harcadığı çabaları desteklediklerini söyleyen Xi Jinping, iki ülkenin yeni dönemde karşılıklı siyasi güveni pekiştirerek, temel çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirlerine destek vermeleri ve devlet yönetimine dair deneyimlerini paylaşmaları gerektiğini dile getirdi.


Zimbabve'nin kalkınma kapasitesinin artırılmasına yardım sözü veren Xi, iki ülkenin yeni işbirliği alanları keşfetmeleri, küresel meselelerde koordinasyonu yoğunlaştırmaları, böylece gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını korumalarının önemine vurgu yaptı.

Mnangagwa, görüşmede yaptığı konuşmada, ülkesinin Kuşak ve Yol ile Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesinde alınan tedbirlere tüm gücüyle destek sağlayacağına dikkat çekerek, yatırım, finansman, altyapı tesisleri, tarım, telekomünikasyon ve elektrik alanlarında Çin ile işbirliğini kuvvetlendireceklerini kaydetti.      


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, aynı gün Tunus Başbakanı Yusuf Şahid ile de bir araya geldi. Xi, görüşmede Tunus tarafıyla önemli projelerin uygulanmasında koordinasyonu pekiştirmeye, uzay ve turizm gibi alanların yanı sıra önemli bölgesel ve küresel konularda da işbirliğini sağlamlaştırmaya hazır olduklarını belirtti.


Tunus Başbakanı Yusuf Şahid ise Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Çin-Afrika kader ortaklığı ve Kuşak ve Yol önerilerini takdirle değerlendirerek ekonomi, yatırım ve turizm alanlarında Çin ile işbirliğini güçlendireceklerini söyledi.


Xi Jinping, bugün ayrıca Sao Tome ve Principe Başbakanı Patrice Trovoada, Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Jose Mario Vaz ve Cezayir Başbakanı Ahmed Ouyahia ile de ayrı ayrı görüştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor