Li Keqiang, Nijerya Cumhurbaşkanı ile görüştü

2018-09-05 19:33:17 CRI

Li Keqiang, Nijerya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün başkent Beijing'de yer alan Diaoyutai Devlet Konukevi'nde Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari ile bir araya geldi.

Li, görüşmede, son yıllarda Çin-Nijerya stratejik ortaklık ilişkilerinin kapsamlı olarak pekiştirildiğini ve verimli sonuçların elde edildiğini vurguladı. Li Keqiang, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Nijeryalı mevkidaşı Buhari ile temaslarında ikili ilişkilerin ele alındığını ve birçok konuda yeni fikir birliğine varıldığını hatırlattı.

Çin ile Nijerya'nın ekonomi alanında birbirlerini güçlü şekilde tamamladıklarını ve geniş işbirliği ufkuna sahip olduğunu ifade eden Başbakan Li, Çin'in Nijerya'nın sosyal kalkınmasını ilerletmek için elinden gelen yardımı sağlayacağını ve Nijerya ile kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini güçlendireceğini belirtti. Li Keqiang, ayrıca rekabet gücü yüksek Çinli işletmelerin, Nijeryalı firmalarla ticari yatırım, üretim kapasitesi, altyapı inşası gibi alanlardaki işbirliğini geliştirmelerini teşvik edeceklerini dile getirdi.

Buhari, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin başarıyla tamamlamasından dolayı Cumhurbaşkanı Xi'ye tebriklerini ileterek, zirvenin Çin-Afrika işbirliğinin geleceğine yön verdiğini ifade etti.

Çin'in Nijerya'ya sağladığı insani yardımlar, gençlere verdiği eğitim, ülkenin tarımsal modernizasyonuna ve altyapı inşasına kattığı güç ile halka getirdiği faydalar nedeniyle duyduğu minnettarlığı dile getiren Buhari, iki ülke arasında karşılıklı yarar ve işbirliğini derinleştirmek için çaba göstereceklerini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor