(Haber Analiz) Küresel belirsizlikler içinde Çin ile AB ortak adım atmalı

2018-09-05 19:30:06

Dünyada farklı fikirlerin ve güçlerin içinde bulunduğu mevcut yarışta, uluslararası yönetişimde liderlik hedefleyen taraflardan biri olan Avrupa zorluklarla karşı karşıya.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son dönemde diplomatik çabalarını sıkılaştırarak, bilhassa ağustos sonunda çok taraflılığı ilerletme yönünde temaslar gerçekleştirdi ve Fransa'nın AB'yi içinde bulunduğu pasif konumdan çıkarma isteğini ortaya koydu.

Tek taraflılık, ABD-AB ittifakını etkiliyor

Macron, uluslararası arenada çok taraflılığın ve AB'nin kalkınmasının öngörülemeyen bir krizde bulunduğunu ifade etti. Fransız lider, ABD Başkanı Donald Trump'un hiç şaşmadan izlediği tek taraflılık nedeniyle Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerinin liderlerinin istişareler yapmak üzere Washington'a gittiklerine dikkat çekerek, buna rağmen, kendisi ile Trump arasındaki kişisel dostluk dâhil, hiçbir diplomatik çabanın sorunu çözemediğini kaydetti.

Trump'un AB'nin ABD ile ticarette kazançlı olmasına izin vermediğine dikkat çeken Macron, AB ile ticaret savaşında geri adım atmayan Trump'un, NATO'da yer alan AB üyelerinden askerî harcamalarını artırmasını da talep ettiğini söyledi.

Bunlara ilave olarak, Macron'un açıklamalarına göre ABD, İran nükleer anlaşması, iklim değişikliği anlaşması ve diğer bazı konularda da Avrupa'yı zor durumda bıraktı ve Avrupa'nın uluslararası alandaki çalışmalarında kaydettiği önemli başarıları ve düzenlemeleri tehlikeye soktu. Daha da kötüsü, Trump Avrupa'nın entegrasyon sürecini geriletmeyi, Avrupa'nın çıkarlarıyla ilgili hususlarda Avrupalıların endişelerini yok sayarak tek taraflı adımlar atmayı tercih etti. Aynı zamanda AB içindeki ayrılık eğilimlerini de destekleyen Trump, AB'nin gelişmesiyle ilgili olumsuz değerlendirmelerde bulundu.

Tüm bunlar, Avrupalı liderlerin, şaşkınlık içinde ABD'nin Avrupa'yı artık “stratejik ortak” olarak görmediğini dillendirmelerine, hatta artık Avrupa'yı düşman olarak gördüğünden endişe duymalarına yol açtı. Macron da değer farklılıklarına vurgu yaparak, ABD'nin tek taraflı girişimlerinin ABD-AB ittifakında çatlağa yol açtığını ifade etti.

Şu an, AB'nin entegrasyonuna dair şüpheler bulunuyor ve AB içindeki aşırıcı eğilimler büyüyor. Bunun bir semptomu da Brexit. Daha derinlerdeki sorun ise AB'nin içindeki parçalanma eğiliminin yükselmekte olması. Güney Avrupa ile Nordik ülkeler arasındaki ekonomik fark açılıyor. Doğu ve Batı Avrupa, mülteciler ve yönetişim gibi meselelere bakışlarında ayrılıyor. İtalya'daki koalisyonu oluşturan 5 Yıldız Hareketi ve Lig partilerinin politikaları, AB için tehdit oluşturduğu şeklinde yorumlanıyor. Yalnızca Avrupa'nın savunma işbirliği ve AB'nin inşası konuları üzerinde bir mutabakat söz konusu. Tüm bunların etkisinde AB, sağlam uluslararası ilişkiler kurma hedefine ulaşmaktan aciz görünüyor.

Macron'dan “Fransız Programı” önerisi

Macron, “itiffak, değerler ve çıkarlar” diyerek, uluslararası gelişmeler ve kritik meselelere dair yeni çözüm önerileri ortaya koydu.

ABD Başkanı Donald Trump'un tek taraflı girişimlerini eleştiren Macron, Washington ile diyalog sürdürmenin gerekliliğini de belirtti. Macron, çok taraflılıktan yana olan Çin'in çabalarını övgüyle değerlendirirken, Çin'in “çok taraflılık” ile ilgili “kendi fikirleri” olduğu iddiasında bulundu. Uluslararası toplumdaki Avrupa'ya dönük olumsuz bakışa cevaben Macron, Fransa'nın çevre koruma, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda aldığı önemli tedbirleri sıraladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor