Çin ve Kongo Cumhurbaşkanları bir araya geldi

2018-09-05 17:26:32

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso ile bir araya geldi.


Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun başarıyla düzenlenmesi için harcadığı çabalardan dolayı Nguesso'ya teşekkür etti. Kongo Cumhuriyeti'ni tüm şartlar altında dost olarak gördüklerine işaret eden Xi, Kongo Cumhuriyeti ile karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye, çeşitli kademelerdeki temasları yoğunlaştırmaya, devlet yönetimi konusunda deneyimleri paylaşmaya, politika ve stratejiler arasındaki koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi. Xi, Çin-Kongo ilişkilerinin daima doğru yönde gelişmesini sağlamayı arzuladıklarını kaydetti.


Çin ve Kongo'nun, temel çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirlerine destek sağlamaları ve aralarındaki kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının özünü zenginleştirmeleri gerektiğini söyleyen Xi, iki ülkenin küresel konularda ortak adım atmaları ve adil bir küresel düzen oluşturulmasını hızlandırmalarının önemine değindi. Xi, Kongo Cumhuriyeti'nin Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katılmasını olumlu karşılayacaklarına dikkat çekerek, böylece çeşitli alanlardaki işbirliğinden verimli sonuçlar elde edileceğini belirtti.


Nguesso, görüşmede, Beijing Zirvesi'ne Afrika ülkelerinden bu kadar yoğun üst düzey katılımın bu ülkelerin Çin ile işbirliğine büyük önem verdiğini kanıtladığını kaydetti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol ile insanoğlunun ortak kader topluluğunun kurulması önerilerini takdirle değerlendiren Nguesso, son zirvede belirlenen 8 Eylem Planını da olumlu karşıladıklarını söyledi.


Kongo'nun kalkınma stratejilerinin Kuşak ve Yol ile kaynaşmasını güçlendireceklerine dikkat çeken Nguesso, uluslararası toplumdan yükselen Çin-Afrika ilişkilerine engel koyan nitelikteki bazı sesleri yok sayarak, Kongo dâhil tüm Afrika ülkelerinin Çin ile işbirliğini geliştirmeleri için çaba göstereceklerini vurguladı.


İki cumhurbaşkanının huzurunda çok sayıda işbirliği belgesi de imzalandı.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor