Çad lideri: Bu kadar çok Afrikalı liderin gelmesine şaşırdım

2018-09-05 15:10:37

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Nijerya, Madagaskar ve Çad devlet başkanlarıyla ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

Xi, Nijeryalı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, Çin ve Afrika ülkelerinin ortak çabaları sayesinde Çin-Afrika İşbirliği Beijing Zirvesi'nin başarılı şekilde düzenlendiğini, iki taraf arasındaki kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkisinin içeriğinin zenginleştirildiğini belirtti.

Xi, Çin'in Afrika'daki önemli işbirliği ortaklarından biri olan Nijerya'yla ilişkilere büyük önem verdiğini, ikili ilişkilerin tarihin en iyi döneminde bulunduğunu dile getirdi. Xi, Çin'in Nijerya'yla altyapı inşası, tarım, endüstriyel kapasite ve kültür gibi alanlarda işbirliğini geliştireceğini kaydetti.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, diğer üyelerle birlikte forumda elde edilen kazanımları hayata geçirmeye hazır olduklarını söyledi. Buhari, Kuşak ve Yol inisiyatifini olumlu karşıladıklarını ve bunun Afrika ile Çin'in ortak kalkınmalarına zemin hazırlayacağı görüşünde olduklarını ifade etti.

Xi, Madagaskarlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, Madagaskar'ın istikrarı koruma, ekonomiyi geliştirme ve kendine uygun kalkınma yolunda ilerleme çabalarını desteklediklerine işaret etti. Xi, Madagaskar'ın sürdürülebilir ekonomik gelişmesine var güçle destek sağlayacaklarını açıkladı, iki ülkenin iklim değişikliği gibi konularda eş güdümü artırmaları çağrısında bulundu.

Madagaskar Devlet Başkanı Hery Rajaonarimampianina, Xi'nin ortaya koyduğu, daha sıkı Çin-Afrika kader ortaklığı oluşturma çağrısını desteklediklerini, Çin'in Afrika'ya sağladığı destekleri takdir ettiklerini söyledi. Madagaskar'ın Kuşak ve Yol girişimine aktif şekilde katılacağı da belirtildi.

Xi, Çad devlet başkanıyla yaptığı görüşmede iki ülke arasında varılan fikir birliklerini hatırlattı. İki ülkenin temasları artırarak birbirini desteklemesinin önemini vurgulayan Xi, altyapı tesisleri inşası, enerji ve terörle mücadele gibi alanlarda işbirliğini güçlendireceklerini kaydetti.

Çad Devlet Başkanı İdriss Deby, Beijing zirvesine bu kadar fazla Afrika liderinin katılmasına şaşırdığını ve bunun Çin'e ve Afrika-Çin ortaklığına olan inancının göstergesi olduğunu dile getirdi. Deby, Çin'in tecrübelerini benimsemek istediklerini, Çin'den yatırım ve teknoloji beklediklerini söyledi.

Çin ile adı geçen 3 ülke arasında bugün bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor