Çin-Afrika ilişkisinin “geçmişi uzun, temeli sağlam”

2018-09-05 10:26:38

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'yla dün Beijing'de bir araya geldi.

Xi Jinping, dün yaptığı konuşmada, Çin ile Kenya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının hızla geliştiğini ve ikili işbirliğinin çeşitli alanlarda Çin-Afrika işbirliğinde öncü konumda yer aldığını hatırlattı.

Kenya'yla tarım, altyapı tesisleri, sağlık, endüstriyel kapasite, kültür gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını dile getiren Xi Jinping, Kenya'nın dört kalkınma hedefinin gerçekleştirilmesini desteklemek istediklerini söyledi.

Xi Jinping, Kenya'nın Kuşak ve Yol işbirliğine katılımını takdirle değerlendirdiklerini ve Asya Altyapı Yatırım Bankası'na (AAYB) üye olmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydederek, Kenya'nın kendi demiryolları boyunca ekonomik kuşaklar ve sanayi parkı inşa etmesine destek vermek istediklerine işaret etti.

Uhuru Kenyatta, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin geleceğe dair bir yol haritası çizdiğini belirterek, Xi Jinping'in liderliğini takdirle karşıladıklarını ekledi.

Uhuru Kenyatta ayrıca, Çin'le kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığını derinleştirmek ve Kuşak ve Yol inşasına katılmak arzusunda olduklarını kaydederek, karşılıklı bağları kuvvetlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çin-Afrika ilişkisinin “geçmişi uzun, temeli sağlam”

Çin'in yardımıyla Afrika'nın kalkınması hızlanacak

Xi Jinping aynı gün Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame'yle de görüştü.

Xi Jinping, Paul Kagame'nin Ruanda Cumhurbaşkanı ve Afrika Birliği dönem başkanı olarak zirveye katıldığına ve zirvenin başarıya ulaşmasına katkıda bulunduğuna işaret etti.

Çok sayıda Afrika liderinin Çin'e gelip zirveye katılmasının, Afrika halkının Çin'e karşı beslediği dostluk duygularının yansıması olduğunu kaydeden Xi, iki taraf arasında ortak kader topluluğunun büyümekte olduğuna dikkat çekti.

Paul Kagame, Afrika'nın Çin'le benzer tarihi geçmişe sahip olduğunu ve ilişkinin temelinin derin olduğunu hatırlattı.

Kagame, Çin'in uzun süredir kıtaya gönderdiği yardımlardan duydukları minnettarlığı ifade ederek, Çin'in desteğiyle Ruanda ve Afrika'nın kalkınmasının hızlanacağını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor