Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun bitiminde ortak basın toplantısı

2018-09-05 10:09:07

Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun bitiminde ortak basın toplantısı

2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi dün sona erdi. Forumun bitiminden sonra Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing forumun eşbaşkanı ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, yeni eşbaşkan ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ortak basın toplantısı düzenledi.

Xi yaptığı konuşmada, üye ülkelerin liderlerinin Beijing'de buluşup Çin-Afrika ilişkilerinin geleceği ve işbirliği için yol haritası çizdiğini ve “Daha sıkı Çin-Afrika Ortak Kader Topluluğu İnşasına Dair Beijing Deklarasyonu” ve “Çin-Afrika İşbirliği Forumu-Beijing Eylem Planı”nın yayımlanmasıyla, Çin ve Afrika ülkelerinin el ele vererek ilerleme mesajı verdiklerini belirtti.

Xi, belirlenen hedeflere ulaşılması için Çin ve Afrika ülkelerinin kalkınma stratejilerini kenetlemeyi güçlendirmeleri ve politikalar arasında eş güdümü artırmaları gerektiğini kaydederek, Kuşak ve Yol kapsamında işbirliğini ilerletmenin önemini vurguladı.

Xi, endüstriyel yapının iyileştirilmesi, altyapı tesislerinin bağlantısı, ticaret kolaylığı, yeşil kalkınma, kapasite inşası, sağlık, kültür ve güvenlik dahil olmak üzere 8 alana öncelik verileceğini söyledi.

Xi, Afrika'yla diplomaside samimiyet, icraat, yakınlık ve iyi niyet anlayışına ve ahlak-çıkar ilişkisini doğru algılama yaklaşımına sadık kalarak, Afrika kıtasıyla ilişkileri yeni bir düzeye taşıyacaklarını vurguladı.

Xi Jinping, Çin-Afrika işbirliğinin karşılıklı çıkar, ortak kazanç, hoşgörü ve kapsayıcılığa dayandığına dikkat çekerek, uluslararası işbirliği ortaklarının Afrika'nın barış ve kalkınmasına katkıda bulunmasını arzu ettiklerini ifade etti. Xi, toplam 2,6 milyar nüfusa sahip Çin ve Afrika halklarının desteğiyle, Çin-Afrika ilişkilerinin daha güzel yarınlara erişeceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Xi, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin düzenlenmesiyle ikili ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini ve zirvenin sonuçlarının bu dönemde hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Çin-Afrika İşbirliği Forumu eşbaşkanı ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, yeni eşbaşkan ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall da forumu takdirle değerlendirdi.

Liderler, Afrika'nın kalkınmasına katkılarından dolayı Xi Jinping ve Çin hükümetine, foruma başarıyla ev sahipliği yapan Çin halkı ve Beijing sakinlerine teşekkürlerini ifade etti.

İlişkileri daha parlak bir geleceğe taşımak arzusunda olduklarını kaydeden Afrikalı liderler, Kuşak ve Yol girişiminin inşasında da rol almaya hazır olduklarını kaydettiler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor