AFK: 'Afrika'nın borç krizi' iddiası asılsız

2018-09-04 18:53:39

Afrika Kalkınma Bankası (AFK) Başkanı Akinwumi Adesina, Afrika'da “borç krizi” yaşandığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.


Adesina, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi esnasında basına verdiği demeçte, son yıllarda Afrika ülkelerinin borçlarının, gayri safi yurtiçi hasılalarından aldığı payda hafif artış görüldüğüne, bu payın 2017 yılında yüzde 37'ye yükseldiğine işaret etti. Bu sayının bazı gelişmiş ülkelerde yüzde 150'yi bulduğunu, bazı yeni yükselen ekonomilerde ise yüzde 50'yi aştığını hatırlatan Adesina, Afrika'nın gelişmiş ülkeler ve yeni yükselen ekonomilere göre daha iyi durumda olduğunu söyledi.


Adesina, Afrika ülkelerindeki borç faiz oranı (cari faiz oranının, aynı yılın ihracat gelirindeki payı) endekslerinin de kıtanın kriz içinde olduğuna dair iddiaları desteklemediğini vurguladı.


Çin'in Afrika ülkelerinin borç yükünü şiddetlendirdiği yönündeki iddiaların da dayanaksız olduğunun altını çizen Adesina, altyapı tesisleri inşasının Afrika ülkeleri için kritik önem taşıdığını, Kuşak ve Yol'un Afrika'ya mutlaka olumlu etki getireceğini kaydetti.          

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor