Afrika'nın ortak kalkınma beklentisi

2018-09-04 16:12:39 CRI

Afrika liderleri Johannesburg Zirvesi'nde belirlenen “10 Büyük İşbirliği Planı”nın Afrika'da ekonomik ve toplumsal gelişmeye hız verdiğini savunuyor. Liderler, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'yle de Kuşak ve Yol girişimi inşasına katılarak Çin'le daha sıkı kader ortaklığı yapmaya hazır olduklarını belirtiyor.

Çin-Afrika Liderler ve İşadamları Diyalogu ve 6. Çin-Afrika İşadamları Konferansı dün Beijing'de başladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasının ardından Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Çad Devlet Başkanı İdris Debi, Cibuti Devlet Başkanı İsmail Omar Guelleh, Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdül Aziz, Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob de konuşma yaparak Çin ile kapsayıcı işbirliği kurmak arzusunda olduklarını ifade ettiler.

Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun eşbaşkanlığını yürüten Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, son Beijing Zirvesi'nin Afrika ülkeleri ile Çin arasında özel ve büyük stratejik önem taşıyan ilişkileri geliştireceğine dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılında ileri sürdüğü Çin-Afrika “10 Büyük İşbirliği Planı”nın Afrika ülkelerinin öncelikli projelerine bağlanarak büyük başarılar elde ettiğini ifade etti.

Çad Devlet Başkanı İdris Debi, Orta Afrika ülkeleri adına konuşma yaparak, Çinli girişimcileri Afrika'ya yatırım yapmaya davet etti, Çin ile Orta Afrika'da tarım, hayvancılık, madencilik ve enerji alanlarında işbirliği güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Cibuti Devlet Başkanı İsmail Omar Guelleh Çin ile Afrika ülkeleri arasında ortak kazanç ve karşılıklı saygı temelinde işbirliği yapılmasının Afrika ülkelerine milyonlarca istihdam ve eğitim fırsatı sağladığını ve yerel şirketlerin ileri teknoloji transferiyle mal ve hizmet maliyetini düşürdüğünü kaydederek bunların Çin-Afrika işbirliğini karalayan iddialara güçlü yanıt verdiğinin altını çizdi.

Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdül Aziz, Kuzey Afrika ülkeleri adına yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Afrika ile Çin arasında yatırım ve ticaretin güncellenmesine önemli bir sütun rolü oynadığını ve iki tarafın sanayi ve ticaret çevresinin bu fırsattan yararlanarak Kuzey Afrika ülkeleri ile Çin arasındaki karşılıklı işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Güney Afrika ülkeleri adına konuşan Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob, ekonomi bölgesi ve sanayi parkının kuruluşunda Çin'in desteğini beklediklerini ve Çinli girişimcileri kendi bölgelerinde işbirliği yapmaya davet ettiklerini ifade etti.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, Batı Afrika ülkeleri adına yaptığı konuşmada, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomi Topluluğu'nun bütün üyelerinin ilk kez Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nda toplandığına dikkat çekerek, Kuşak ve Yol çerçevesinde kültür gibi alanlarda Çin'le temas ve işbirliği yapmayı beklediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor