Xi'den Afrika'ya “5 hayır”, “8 eylem” önerisi

2018-09-04 15:42:40

2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi dün başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda düzenlenen törenle başladı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping törende "İşbirliği Yoluyla Ortak Kazanç, El Ele Daha Sıkı Bir Çin-Afrika Kader Ortaklığı” başlıklı bir konuşma yaptı.


Xi Jinping, konuşmasında Afrika ile sorumlulukları ortaklaşa üstlenmek, işbirliği yoluyla ortak kazanç gerçekleştirmek, sevinci paylaşmak, kültürel gelişme kaydetmek, güvenlik ortamı yaratmak ve uyum içinde birlikte yaşamak hususlarına dayanan kader ortaklığını kurmak istediklerini belirtti.


Benzer geçmiş, ortak misyon


Cumhurbaşkanı Xi Jinping, benzer geçmişe ve ortak misyona sahip olan Çin ve Afrika'nın geride kalan dönemde birbirine yardım ederek ortak iradeyle aynı yönde ilerlediklerini ve özünde işbirliği ve ortak kazanç olan kendilerine özgü bir yolu öne çıkardıklarını kaydetti.


Çin'in öteden beri samimiyet, dostluk ve adalet ilkelerinden hareketle Afrika ülkeleriyle işbirliği yaptığını kaydeden Xi, halk odaklı kalkınma, gerçeğe dayalı, etkili, açık, kapsayıcı ve benimseyici roller oynamakta ısrarcı olduklarını ifade etti.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinde 5 ilkede ısrar edildiğini vurguladı. Xi Jinping, Çin'in izlediği bu beş ilkeyi, Afrika ülkelerinin kendi koşullarına uygun kalkınma yollarını seçmelerine müdahale etmeme, kıta ülkelerinin iç işlerine karışmama, kendi iradesini Afrika halklarına dayatmama, Afrika'ya yardım çalışmalarında siyasi koşul öne sürmeme ve kıtadaki yatırımlarında siyasi çıkar aramama olarak sıraladı.


 Afrika'nın kalkınma potansiyelinin ölçülemez denli büyük olduğuna ve ufkunun parlak olduğuna işaret eden Xi Jinping, Çin-Afrika stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinin umut verici olduğunu savundu.


'Beraberliğimizi kimse bozamaz'


Xi, konuşmasında “Çin daima Afrika'nın iyi dostu, ortağı ve kardeşidir. İkili işbirliğinin seyrine sadece Çin ve Afrika halkları karar verebilir. Hiç kimse Çin halkı ile Afrika halkları arasında beraberliği zedeleme hakkına sahip değildir; hiç kimse Afrika'nın kalkınmasına engel olamaz; hiç kimse Çin-Afrika işbirliğinin başarılarına hayali iddialarla gölge düşüremez; hiç kimse uluslararası toplumun Afrika'nın gelişmesine verdiği desteği doğru yolundan saptıramaz” şeklinde konuştu.


Xi Jinping barış ve kalkınmanın, içinde bulunduğumuz çağın ana eğilimi olduğuna dikkat çekti. Xi, bu eğilim karşısında insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturmak için dünya ülkeleriyle el ele vermeye, Kuşak ve Yol girişimini barış, refah, açıklık, yeşil ekonomi ve inovasyon ilkeleri temelinde inşa etmeye, küresel yönetişimde gelişmekte olan ülkelerin iradelerinin daha dengeli halde yansıtılmasını sağlamaya ve çok taraflı ticaret sistemini korumaya hazır olduklarını söyledi.


Xi Jinping, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin ile en fazla gelişmekte olan ülkeye ev sahipliği yapan Afrika kıtasının, ortak kader topluluğu haline geldiklerine işaret ederek, insanlığın ortak kader topluluğunda bir örnek sunmaya hazır olduklarını vurguladı.


Xi önerilerini şöyle sıraladı:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor