Xi ve eşi, yabancı konuklar onuruna yemek verdi

2018-09-04 09:52:00

Xi ve eşi, yabancı konuklar onuruna yemek verdi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ne katılan yabancı liderler ve eşleri onuruna Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda dün bir akşam yemeği verdi. Ziyafette Başbakan Li Keqiang ve diğer Çinli liderler de hazır bulundu.

Xi yemekte yaptığı konuşmada, Çin ve Afrika liderlerinin 12 yıl aradan sonra tekrar Beijing'de buluştuklarını hatırlatarak, 12 yıldır Çin-Afrika ilişkilerinin sağlıklı ve hızlı geliştiğini, Çin-Afrika dostluk ailesinin daha da büyüdüğünü, halkların kaderinin daha sıkı şekilde birbirine bağlı hale geldiğini belirtti.

Xi, “Daha güçlü bir inanç ve kararlılıkla çaba harcayıp, daha sıkı bir Çin-Afrika kader ortaklığı için yol haritası çizeceğiz, insanlığın kader ortaklığının inşasına birlikte katkı sağlayacağız. Çin-Afrika işbirliğine dair 8 eylem planını kapsamlı şekilde yürüteceğiz, istişare, ortak inşa ve paylaşıma dayalı Kuşak ve Yol inşasını el ele ilerleteceğiz. Gelişmekte olan ülkelerin dayanışması ve işbirliğinin güçlendirilmesine zeka ve güç katacağız, dünya barışı ve kalkınmasını destekleyen güç olacağız.” diye konuştu.

Xi, Çin'in Afrika ülkeleriyle birlikte hareket ederek, sözleri eyleme geçirmeye, somut çalışmalarla tarih yazmaya, Çin ve Afrika halklarına daha fazla mutluluk, Çin-Afrika dostluğuna daha parlak bir gelecek kazandırmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun eşbaşkanı ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Afrika ülkeleri adına bir konuşma yaptı. Forumun Güney-Güney İşbirliği ve çok taraflı işbirliği için önemli bir platform olduğuna dikkat çeken Ramaphosa, Afrika ülkelerinin 2063 Gündemi'ni gerçekleştirmelerinde Çin'in güvenilir bir işbirliği ortağı olarak kendini gösterdiğini ifade etti. Ramaphosa, Beijing Zirvesi'nin Afrika-Çin ilişkilerini yeni düzeye taşıyacağına inandıklarını söyleyerek, tüm liderlerin ikili ilişkilerin zeminini sağlamlaştırmaları gerektiğini kaydetti.

Xi ve Afrika liderleri, Çin ve Afrika ülkelerinin ortaklaşa kalkınmaları dileğinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor