Haber Analiz: Xi'den Çin-Afrika ortak kader topluluğu vurgusu

2018-09-03 21:06:08

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin açılış töreninde “İşbirliği Yoluyla Ortak Kazanç, El Ele Daha Sıkı Bir Çin-Afrika Kader Ortaklığı" başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi, konuşmasında, Çin'in önümüzdeki 3 yılda ve ilerleyen dönemde 8 Eylem Planı'nı yürüterek endüstriyel gelişmeyi, altyapı tesislerinin bağlanırlığını, ticaret kolaylığını, yeşil kalkınmayı, kapasite inşasını, sağlık ve kültür alanında değişimi, barış ve güvenlik istikrarını ilerleteceğini ve daha sıkı bir Çin-Afrika ortak kader topluluğunu oluşturacağını kaydetti. Bunlar, yeni dönemde Çin-Afrika işbirliği ve ilişkilerinin geleceğine yön veren kavramlar ve tedbirler niteliğinde.

Xi Jinping, 5 yıl önce gerçekleştirdiği Afrika ziyaretinde ikili ilişkileri “Çin ve Afrika ülkelerinin adımları eskiden beri aynı yöndedir.” diye değerlendirmişti. Bu değerlendirme, iki tarafın ortak geçmişleri, ortak kalkınma misyonları ve ortak stratejik çıkarlarını referans alıyor. Üstelik iki taraf, iyi günde de kötü günde de birbirinin arkasında duruyor. Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun kurulduğu 2000 yılından bu yana ikili ticaret hacmi 17 kat arttı. Çin'in Afrika'ya yaptığı yatırım yüz kat çoğaldı. Çifte kazanca dayalı işbirliği, 21. yüzyılda Çin-Afrika ilişkilerinin ana gündemi oldu.

Çin günümüzde Çin Komünist Partisi 19. Genel Kongresi'nde belirlenen kalkınma hedefleri doğrultusunda reform ve dışa açılmayı hızlandırmakta. Afrika ülkeleri ise sanayileşme, endüstriyel çeşitlilik ve ekonomik bütünleşme hedeflerini içeren “2063 Gündemi” adlı kalkınma planını belirledi. Yine de dünya büyük dönüşümlerle yüz yüze, ticari korumacılık ve tek taraflılık baş gösteriyor. Küresel kalkınmanın istikrarsızlığı ve belirsizlikler yoğunlaşıyor. Bu koşullar altında, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin ve gelişmekte olan ülkelerin en yoğun bulunduğu kıta olan Afrika, işbirliğini güçlendirme, serbest ticareti ve çok taraflılığı koruma konularında ortak arzuya ve ortak sorumluluklara sahipler. Dolayısıyla, iki taraf arasında daha sıkı bir kader ortaklığının oluşturulması ve ortak kalkınmanın gerçekleştirilmesi, bu çağda kaçınılmaz bir ihtiyaç haline geldi.

Xi Jinping, konuşmasında, Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinde beş ilkede ısrar edildiğini vurguladı. Xi, Çin'in izlediği bu beş ilkeyi, Afrika ülkelerinin kendi koşullarına uygun kalkınma yollarını seçmelerine müdahale etmeme, kıta ülkelerinin iç işlerine karışmama, kendi iradesini Afrika halklarına dayatmama, Afrika'ya yardım çalışmalarında siyasi koşul öne sürmeme ve kıtadaki yatırımlarında siyasi çıkar aramama olarak sıraladı. Xi; söz konusu beş ilkenin, Çin'in Afrika ile işbirliğindeki daimi tutumuna, yine kendisinin ileri sürdüğü Afrika ile ilişkilerde “gerçekçilik ve samimiyet” kavramı ve doğruluk ile çıkar anlayışına uyduğunun altını çizdi. Bu yaklaşımın, Çin'in Afrika ile daha sıkı kader ortaklığı kurması için gereken eylemleri oluşturduğunu belirten Xi Jinping, bu sayede Afrika ile ortak sorumlulukları artırmak, işbirliğini, ortak kazancı, sevinçlerin paylaşımını, kültürel zenginliği, güvenliğin ortak inşasını ilerletmek istediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in, bu hedefi gerçekleştirmek için 8 Eylem Planı'nı belirleyerek, hükümet yardımı, finansal kuruluşlar ve işletmelerin yatırımları gibi yollarla Afrika kıtasına 60 milyar dolarlık sermaye desteği sağlama sözü verdiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor