Xi Jinping'den Çin-Afrika işbirliğine vurgu

2018-09-03 21:04:41 CRI

2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi bugün Beijing'de Büyük Halk Salonu'nda başladı.

Xi Jinping, zirvenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin ve Afrika ülkelerinin el ele vererek, sorumlulukların ortaklaşa üstlenildiği, çifte kazanca dayalı işbirliğinin yürütüldüğü, mutlulukların paylaşıldığı, kültürel değişimin birlikte artırıldığı, güvenlik ortamının birlikte korunduğu ve uyum içinde bir arada yaşanılan ortak kader topluluğu oluşturmaları gerektiğini vurguladı.

Xi, iki tarafın endüstriyel gelişmeyi hızlandırma, altyapı bağlantısı, ticaret kolaylığı, yeşil kalkınma, kapasite yapılandırması, sağlık, kültürel değişim ve barış ile güvenlik olmak üzere sekiz alanda eylem planı hazırlayacağını da kaydetti.

Gambiya, Sao Tome ve Principe ve Burkina Faso'nun da katılımıyla birlikte Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun üye sayısı 53'e çıktı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin ile Afrika ülkelerinin acılarını olduğu gibi sevinçlerini de paylaştığına işaret ederek, Çin'in öteden beri, samimiyet, doğruluk ve adalet ilkelerinden hareketle Afrika ülkeleriyle ortak adımlarla aynı yönde ilerlediğini kaydetti. Xi Jinping, şöyle konuştu:

“Çin, Afrika ülkeleriyle işbirliğinde samimiyet, dostluk ve eşitlik ilkelerine sadık kaldı; Afrika ülkelerine daima saygı gösterdi, onlara daima sevgiyle yaklaştı ve destek sağladı; Afrika ülkelerinin kendi koşullarına uygun şekilde kalkınmasına olumlu baktı, onların iç işlerine karışmadı ve kendi siyasi taleplerini onlara dayatmadı; Afrika ülkelerine yardımlarını siyasi önkoşullara bağlamadı, bu ülkelere sağladığı kredi ve finansman desteğinden siyasi çıkarlar gütmedi. Diğer ülkelere de Afrika ülkeleriyle ilişkilerinde Çin gibi adımlar atmalarını öneririm.”

Çin, taahhütlerini yerine getirdi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 3 yıl önce Çin-Afrika İşbirliği Forumu Johannesburg Zirvesi'nde on maddeden oluşan eylem planını açıklamıştı.

Çin, bu süre zarfında Afrika ülkelerine altyapı, bilim, eğitim, yoksullukla mücadele ve halklar arası temas gibi alanlarda 60 milyar ABD Doları tutarında yardım sağlama taahhüdünü tamamen yerine getirdi.

2017 yılında Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 170 milyar dolara ulaştı. İkil ticaret, 2018 yılının ilk yarısında ise 100 milyar doları aştı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing zirvesinin açılışında yaptığı konuşmada, Çin-Afrika işbirliğinin verimli olup olmadığı konusunda sadece Çin ile Afrika ülkelerinin söz hakkına sahip olduğunu, diğer ülkelerin bu konuya önyargılı ve art niyetle yaklaşmamaları gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, şöyle konuştu:

“Çin, Afrika ülkelerinin halklarının çıkarlarını daima ön planda tutuyor ve Çin ile Afrika halklarının mutlulukları için hareket ediyor. Kardeş Afrika ülkelerine verilen taahhütler daima yerine getirildi. Çin, küresel işbirliği ortaklarıyla Afrika'daki barış ve kalkınma davasına destek sağlamaya hep hazır oldu. Hiçbir taraf, uluslararası toplumun Afrika'nın kalkınmasına sağladığı desteğe engel olmamalı. ”

Eylem planlarında gençlere destek ön planda

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında, Çin-Afrika ortak kader topluluğunun oluşturulmasına da vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor