Xi Jinping Çinli ve Afrikalı girişimcilere seslendi

2018-09-03 15:00:16

Xi Jinping Çinli ve Afrikalı girişimcilere seslendi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin-Afrika iş forumu üst düzey diyalog toplantısı ve Çin-Afrika Girişimciler Kongresi'nin açılış toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı, Afrika ülkelerinin Kuşak ve Yol inşasında birlikte yer almalarını desteklediğini, Afrika ülkeleriyle birlikte çaba harcayıp her ülkenin somut koşullarına uygun, hoşgörülü, kapsayıcı ve ortak kazanç amaçlı kaliteli kalkınma yolunu izlemeye hazır olduğunu belirtti.

Xi, yaptığı konuşmada, 2015 yılında gerçekleştirilen Çin-Afrika İşbirliği Forumu Johannesburg Zirvesi'nde ortak kalkınmayı amaçlayan “10 işbirliği planı” saptadıklarını hatırlatarak, bu planın uygulanması neticesinde belirli sonuçlar elde edildiğine dikkat çekti. Xi, Afrika'da sanayileşme, modernleşme, altyapı tesisleri inşası, ticaret ve yatırımın kolaylaştırılması, yoksulluğun azaltılması gibi alanlarda kaydedilen ilerlemelerin Afrika halkına büyük faydalar sağladığını sözlerine ekledi.

Xi, Afrika nüfusunun dünya toplamının altıda birini oluşturduğunu, Afrika halkı dahil dünya halklarıyla ortak refah gerçekleştirmenin, insanlığın ortak kader topluluğunun önemli bir unsuru olduğunu vurguladı. Çin ile Afrika arasında derin dostluğun uzun geçmişe dayandığına işaret eden Çin Cumhurbaşkanı, iki tarafın ortak kalkınma yolunda iyi ortak haline gelerek ortak kader topluluğu oluşturduklarını dile getirdi.

Xi, Afrika'nın Kuşak ve Yol'un tarihi ve doğal uzantısı ve önemli bir yürütücüsü olduğunu söyleyerek, eşitlik, karşılıklı yarar, istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde Kuşak ve Yol kapsamında Afrika'yla işbirliğini artırmaya hazır olduklarının altını çizdi. Xi, Çin'in politika koordinasyonu, altyapı tesislerinin bağlanırlığı, engelsiz ticaret, finansal bütünlük ve halklar arasında doğrudan bağlar dahil 5 yönlü yaklaşım ışığında Afrika ülkeleriyle kaliteli kalkınma yolu geliştireceğini kaydetti.

'Hoşgörü, özgürlük ve ortak refah yolu'

Xi, Kuşak ve Yol'u Çin ve Afrika halklarına yarar getiren ortak refah yolu, somut sonuç getiren işbirliği yolu, dünyayı kucaklayan hoşgörü yolu, ticaret ve yatırımı kolaylaştıran engelsiz özgürlük yolu olarak nitelendirdi.

Çin'de reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Xi Jinping, dünyada ne gibi değişimler olursa olsun Çin'in dışa açılmada ısrar etme ve dışa açılma boyutunu genişletme kararlılığının değişmeyeceğini vurguladı. Xi, Afrika dahil dünya ülkelerinden girişimcileri Çin'de yatırım yapmaya beklediklerini, aynı zamanda Çinli şirketlerin de Afrika'ya gitmelerinin teşvik edildiğini kaydetti.

Xi Çinli ve Afrikalı girişimcilere hitabında, Çin ve Afrika halklarıyla birlikte olgunlaşmalarını, işbirliği modelini geliştirirken geleneksel endüstrileri yenilemenin yanı sıra bilişimleşme sürecini hızlandırmalarını önerdi. Ayrıca sosyal sorumluluğu üstlenerek yerel halkın yaşam koşullarını iyileştirirken aynı zamanda çevre korumaya özen göstermelerini istedi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin ardından Güney Afrika, Çad, Cibuti, Moritanya, Namibya ve Nijerya devlet başkanlarının da aralarında bulunduğu Afrika liderleri birer konuşma yaptı. Afrika liderleri, “10 işbirliği planı”nın Afrika'nın ekonomik ve sosyal gelişmesine büyük katkıda bulunduğunu belirterek, işbirliği forumu vesilesiyle Kuşak ve Yol inşasına katılmak istediklerini dile getirdiler.

Çinli ve Afrikalı girişimciler, geniş bir ufka sahip işbirliği konusunda fikirleri paylaştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor