Japon işgaline direnişin 73. yıldönümü

2018-09-03 15:27:40

Japon işgaline direnişin 73. yıldönümü

Çin Halkının Japon Saldırganlara Karşı Direniş Savaşı ve Dünyanın Faşizme Karşı Savaşı'nın zaferinin 73. yıldönümü vesilesiyle Beijing'de bir toplantı gerçekleştirildi. Çin Tanıtım Bakanı Huang Kunming oturumda hazır bulundu.

Çin Halkının Japon Saldırganlara Karşı Direniş Savaşı zaferi, modern tarihte Çin'in yabancı işgale karşı elde ettiği ilk mutlak zafer konumunda. Bu büyük zafer, Çin ulusunun yeniden canlanması için parlak bir yol açtı ve Çin yeniden doğdu.

Bugün düzenlenen oturuma, tarihçiler, gaziler ve genç öğrenciler dahil yaklaşık 200 kişi katıldı. Oturumda “İki ayrı yüz yıl” çalışma hedefinin ve Çin ulusunun yeniden canlandırılmasını amaçlayan Çin rüyasının gerçekleştirilmesinin önemi vurgulandı. Oturuma katılanlar, söz konusu hedeflere ulaşılması, insanoğlunun barış ve gelişme davasının ilerletilmesi için hiç şaşmadan çabayı sürdüreceklerini dile getirdi.

Söz konusu “İki ayrı yüz yıl” çalışma hedefinden biri ÇKP'nin kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2021 yılında, Çin'in gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) ile kentsel ve kırsal kesimlerde kişi başına gelirin 2010 yılına ait değerin 2 katına yükseltilmesini ifade ediyor. İkincisi ise 100. kuruluş yıldönümü olan 2049'da Çin'in müreffeh, güçlü, demokratik, medeni, uyumlu ve çağdaş bir sosyalist ülke haline getirilerek orta düzeydeki gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılması anlamına geliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor