Çin 200 bin Afrikalı profesyonel personel yetiştirdi!

2018-09-03 11:01:09 CRI

Çin, 2015 yılından bu yana Afrika kıtasına 30 bin hükümet bursu sağlayarak 200 bin profesyonel teknik personel yetiştirdi.

2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi dolayısıyla 1 Eylül'de düzenlenen medya bilgilendirme toplantısında, Çin Dışişleri Bakanlığı Afrika dairesinin 3 eski başkanı, Çin-Afrika ilişkileriyle ilgili bilgi verdi.

Dışişleri Bakanlığı Afrika dairesi eski başkanı Xu Jinghu, Afrika liderlerinin gençlerin eğitimine ve istihdamına büyük önem verdiklerini hatırlatarak, Afrika tarafının önem verdiği alanların, Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesinde belirlenen başlıca işbirliği alanlarıyla örtüştüğünü ifade etti.

2015 yılındaki Johannesburg Zirvesi'nden bu yana Çin, 200 bin Afrikalı profesyonel teknik personel yetiştirdi ve Afrikalı gençlere 3 yıl içinde 30 bin hükümet bursu sağladı.

Yoksullukla mücadelede işbirliği, Çin-Afrika işbirliğinin önemli alanlarından biri. Dışişleri Bakanlığı Afrika dairesi eski başkanlarından Liu Guijin, 2015 yılındaki Johannesburg Zirvesi'nde, Çin ve Afrika'nın son derece güçlü bir yoksulluktan kurtarma planı saptadıklarını hatırlattı.

Kültürel iletişim, son yıllarda Çin-Afrika işbirliğinin önemli noktalarından biri. Xu Jinghu, Çin ile Afrika arasındaki kültürel temasın gittikçe sıkılaşmasının, karşılıklı anlayış ve dostluğu bir hayli artırdığına işaret etti. 200'den fazla kültürel işbirliği projesinin uygulanmakta olduğuna dikkati çeken Xu, Çin'in Afrika'daki 25 ülkenin televizyona ulaşmasını amaçlayan bir proje yürüttüğünü söyledi.

Afrika dairesi eski başkanlarından Cheng Tao, Çin'in “Çin Yapımı” ürünleri Afrika piyasasına göndermekle kalmayıp, Afrikalıların “Afrika Yapımı” ürünler yaratmalarına yardım sağlayacağını da kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor