Başbakan Li Afrika liderleriyle ikili görüşmeler yaptı

2018-09-03 10:20:09

Çin Başbakanı Li Keqiang Çin-Afrika İşbirliği Forumu için Beijing'de bulunan Morityus, Fildişi Sahili, Mısır, Sierra Leone, Güney Afrika ve Sudan liderleriyle ayrı ayrı görüştü.

Li Keqiang, Morityus Başbakanı Pravind Jugnuath'la yaptığı görüşmede, iki ülkenin ortak çabaları sayesinde serbest ticaret anlaşması üzerinde mutabakat sağlandığını hatırlatarak, Çin'in Morityus'la birlikte çok taraflılığı ve serbest ticareti koruyacağını, iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası işbirliğini güçlendireceğini, özellikle ada ülkelerinin makul hassasiyetlerine saygı gösterileceğini belirtti.

Morityus Başbakanı Jugnuath, altyapı tesisi ve finansman gibi alanlarda sağladığı yardım ve destek için Çin'e teşekkür ettiklerini dile getirdi. Jugnuath, Çinli şirketleri yatırım için beklediklerini söyledi.

Li Keqiang, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Ouatlara'yla gerçekleştirdiği görüşmede, halkın günlük yaşamını doğrudan ilgilendiren projelere Çin'den güçlü şirketlerin katılması ve ortak kazanç gerçekleştirilmesini arzuladıklarını ifade etti. Li, Çin'in istikrarlı şekilde gelişen bir Batı Afrika görmek istediğini de vurguladı.

Ouatlara, Tek Çin ilkesinde ısrarcı olan Fildişi Sahili'nin Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğini ve Çin'in yönetim tecrübelerinden faydalanmak istediğini kaydetti.

Li Keqiang, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es Sisi'yle görüşmesinde, Çinli şirketlerin Mısır'da yatırım yapmalarının teşvik edileceğini belirtti. Li, Mısır'la işbirliğinin daha geniş piyasa ve ortak kazanç amaçladığına dikkat çekerek, Mısır'ın vergi gibi konularda tercihli politika uygulamasını beklediklerini söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Sisi, Çin'in kalkınma tecrübesinden faydalanmak istediklerini, Çinli şirketlerin yatırımlarını olumlu karşıladıklarını belirtti.

Li Keqiang, Sierra Leone Devlet Başkanı Madda Bio'yla görüşmesinde, Sierra Leone'ye her türlü desteği sağlayarak ortak kalkınma ve ortak kazanç gerçekleştirmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Sierra Leone Devlet Başkanı Bio, çeşitli zorluklarla karşı karşıya bulunduklarında Çin'den her zaman yardım aldıklarını söyleyerek minnetlerini ifade etti. Bio, Çin'le ilişkileri derinleştireceklerinin altını çizdi.

Li Keqiang, ikili temasları kapsamında Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile de görüştü. Çin'in sanayi, imalat, yatırım ve deniz ekonomisi gibi alanlarda işbirliğini güçlendireceğini, daha fazla Çinli şirketin Güney Afrika'da yerelleşmiş işbirliği yürütmesini teşvik edeceklerini kaydeden Çin Başbakanı, BRICS kapsamındaki işbirliğini pekiştireceklerini vurguladı.

Ramaphosa, Çin'le ikili ve çok taraflı alanlarda işbirliğini derinlemesine geliştireceklerini, merkezinde Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü bulunan çok taraflı dünya düzenini koruyacaklarını kaydetti.

Başbakan Li Afrika liderleriyle ikili görüşmeler yaptı

Li Keqiang, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'le görüşmesinde, Sudan'ın kalkınma yoluna ve barış koruma çabasına destek veren Çin'in, Kuşak ve Yol inşasında işbirliğini artırmak arzusunda olduğunu belirtti ve iki tarafın ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Sudan Devlet Başkanı Beşir, Sudan ile Çin arasındaki işbirliğinin Güney-Güney İşbirliği ve Afrika-Çin işbirliğine katkı sağladığını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor