Xi Jinping, Etiyopya Başbakanı'yla bir araya geldi

2018-09-02 20:45:35 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'le Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda görüştü.

Xi, Etiyopya'nın Çin'in Afrika'nın önemli işbirliği ortağı olduğuna, iki ülke arasındaki ilişkinin kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık seviyesine yükseldiğine işaret etti.

Etiyopya'nın kendi durumuna uygun kalkınma yolunu tercih etmesini desteklediklerini dile getiren Xi, Etiyopya'yla üst düzey temasları sürdürerek, çeşitli alanlardaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeye, birbirinin çekirdek çıkarları ve kaygılarına ilişkin önemli sorunlarda destek vermeye, uluslararası ve bölgesel konularda eşgüdümü güçlendirmeye, iki ülke ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını savunmaya hazır olduklarını kaydetti.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ise, ülkesinin kalkınma sürecindeki güvenilir bir dost olarak Çin'in sağladığı değerli yardımların, ülkesinde ekonomik dönüşüm gerçekleştirilmesi ve bu alanda önemli başarılar kaydedilmesi için son derece büyük önem taşıdığını kaydetti.

Abiy Ahmed, iki ülke arasında eşitliğe ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin çok kıymetli olduğunu ve Çin'le olan ilişkilerini derinleştirmeye, “Kuşak ve Yol” inşasına katılmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor