Wang Yi: Çin-Afrika Forumu ikili ilişkileri yeni seviyeye taşıyacak

2018-09-02 20:10:17 CRI

Wang Yi: Çin-Afrika Forumu ikili ilişkileri yeni seviyeye taşıyacak

Çin-Afrika İşbirliği Forumu 7. Bakanlar Konferansı bugün Beijing'de düzenlendi.

Konferansa, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Lindiwe Sisulu ile Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı Rob Davies ortaklaşa başkanlık yaptı.

Wang Yi konferansta yaptığı konuşmada; Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun kuruluşundan bu yana geçen 18 yılda, Çin ile Afrika ülkeleri arasında önemli bir diyalog ve işbirliği mekanizması olarak, her geçen gün daha da güçlendiğine ve Güney-Güney işbirliğinin örneği ile Afrika'yla olan uluslararası işbirliğinin sembolü haline geldiğine işaret etti.

Wang, Çin'in Beijing Zirvesi fırsatıyla Afrika'yla el ele vererek, daha güçlü bir Çin-Afrika kader ortaklığı oluşturacağını ve Çin-Afrika ilişkilerini yeni seviyeye taşıyacağını ifade etti.

Wang Yi ve Zhong Shan Konferansta, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Johannesburg Zirvesi ve 6. Bakanlar Toplantısı'ndan sonraki düzenli eylemlerin yerine getirilmesine ilişkin raporu sundu.

Aradan geçen üç sene boyunca, Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydedildiğini vurgulayan Wang, ayrıca siyasi ilişkilerin kapsamlı şekilde güçlendiğini, ekonomik ve ticari işbirliğinde verimli meyveler alındığını, kültürel iletişimin sürekli yoğunlaştığını, güvenlik işbirliğinin derinliğine geliştiğini ve uluslararası işlerdeki eşgüdümün günden güne pekiştiğini de kaydetti.

Wang ayrıca, Johannesburg Zirvesi'nde alınan kararların hepsinin yerine getirildiğini ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun örnek etkisinin sürekli arttığını ifade etti.

Daha önceki Beijing Zirvesi'nde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin hükümeti adına Çin-Afrika kader ortaklığını oluşturma fikrini ileri sürdüğünü hatırlatan Wang, Çin'in gelecekte Çin-Afrika işbirliğini güçlendirme hakkındaki önerileri ve alacağı önlemleri açıkladığını da hatırlattı.

Wang, Afrika halklarının ortak istekleri ve kalkınma taleplerini karşılayacak bu öneri ve önlemlerin, Çin ve Afrika'nın işbirliğine dayalı ortak kazancı gerçekleştirmesine ve Afrika'nın kalkınmasına yardımcı olacağına inandığını söyledi.

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Lindiwe Silulu ise, Çin'in Afrika'nın en güvenilir işbirliği ortağı olduğuna dikkat çekti.

Silulu, Afrika ülkelerinin Çin'e uzun zamandan beri verdiği destek ve yardımlar için teşekkür ettiğini ve Çin'de kaydedilen büyük başarılara hayran kaldıklarını dile getirdi.

 Silulu “Kuşak ve Yol”u beraber inşa etme ile “Afrika 2063 Gündemi” ve Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürülebilir Gelişme Gündemi'nin getireceği fırsatlardan yararlanarak, tarım, eğitim, sağlık, bilim ve teknoloji, ekonomi, ticaret ile altyapı tesisleri inşası gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye, Afrika'nın sanayileşme sürecini hızlandırmaya ve Afrika halklarına fayda sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun, kuruluşunun üstünden geçen 18 senede önemli bir işbirliği platformu haline geldiğine işaret eden Silulu, Afrika ülkelerinin Çin'le işbirliği yaparak, Beijing Zirvesi'nin başarıyla tamamlanmasını sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Konferansta, “Daha Güçlü Çin-Afrika Kader Ortaklığının Oluşturulmasına İlişkin Beijing Deklarasyonu” ve “Çin-Afrika İşbirliği Forumu-Beijing Eylem Planı 2019-2021” adlı iki belge tasarısı da onaylandı.

Toplantıda ayrıca, Gambiya, Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti ile Burkina Faso dahil üç ülke Forumun yeni üyesi olarak kabul edildi.

Konferansa; Çin-Afrika İşbirliği Forumu üyesi 53 Afrika ülkesinin dışişleri, ekonomi ve ticaret bakanları ile temsilcilerinin yanı sıra, Afrika Birliği Komisyonu'ndan temsilciler de katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor