Xi Jinping, Senegalli mevkidaşıyla görüştü

2018-09-02 19:01:46 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ile görüştü.

Temmuz ayında Senegal'a yaptığı ziyaretin başarılı geçtiğini hatırlatan Xi Jinping, iki taraftan yakın temasları sürdürerek, ikili ilişkileri daha da geliştirmelerini istedi.

Xi Jinping, Çin ve Afrika'nın daha sıkı bir kader ortaklığını ele ele oluşturmasının; ortak kalkınmanın gerçekleştirilmesi, kalkınmakta olan ülkelerin dayanışması ve işbirliğinin güçlendirilmesi ile insanlık için kader ortaklığının oluşturulmasının ilerletilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çin'in Afrika'nın öz gücüne dayanarak, sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmesine destek verdiğine dikkat çeken Xi, başta Senegal olmak üzere Afrika ülkeleriyle birlikte, Çin-Afrika İşbirliği Forumu mekanizmasını koruyup geliştirmeye, Çin-Afrika kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin geliştirilmesine daha büyük katkı yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ise, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Senegal'e gerçekleştirdiği tarihi ziyaretin bütün Senegal halkı tarafından sıcak karşılandığını ve Çin'in kalkınmada kazandığı başarılar ile uluslararası işlerde oynadığı önemli role hayran kaldıklarını ifade etti.

Sall, Afrika ülkelerinin her zaman olduğu gibi Çin'le birbirlerine destek olmaya ve yardım etmeye devam edeceğini, “Kuşak ve Yol”u ortaklaşa inşa edeceklerini ve daha güçlü bir Afrika-Çin kader ortaklığını birlikte oluşturacaklarını dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor