Xi, Morityus Başbakanı ile bir araya geldi

2018-09-02 15:17:06 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Morityus Başbakanı Pravind Jugnauth'la Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda görüştü.


Xi, geçtiğimiz aylarda başarıyla geçen Morityus ziyaretinde, Çin ile Morityus arasındaki derin dostluğu bizzat gördüğünü söyledi.


Xi, üst düzey temaslarının siyasi yönlendirici rolünün yerine getirilmesi yoluyla iletişim güçlendirilmesi, birbirinin temel çıkarları ve kaygılarına ilişkin önemli sorunlarda karşılıklı anlayış ve desteğin sürdürülmesi, karşılıklı siyasi güvenin daha da arttırılması ve karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin etkin şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret etti.


Xi, Çin'in Morityus'un uluslararası ve bölgesel konularda olumlu rol oynamasını ve küçük ada ülkelerinin Birleşmiş Milletler'in 2030 Yıllık Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni yerine getirmelerini desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.


Morityus Başbakanı Pravind Jugnauth ise, Xi'nin Morityus'a yaptığı ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine yeni bir dinamizm kattığına dikkat çekti.


Morityus'un ekonomik büyüme tarzının değiştiği bir dönemde olduğunu hatırlatan Jugnauth, Çin'in gelişme deneyimlerini öğrenmeyi ve işbirliğini güçlendirmeyi istediklerini ifade etti.


Jugnauth ayrıca, Morityus'un çok taraflılığı kararlılıkla destekleyerek, Çin'le uluslararası ve bölgesel sorunlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.


Beijing Zirvesi'ne hazırlanma sürecinde, Morityus gibi küçük ada ülkelerinin kaygılarına gösterdiği ilgi için Çin'e teşekkür eden Jugnauth, Xi tarafından ortaya konulan insanlığın kader ortaklığını oluşturma fikrini desteklediklerini ve Beijing Zirvesi vesilesiyle daha sıkı olan Çin-Afrika kader ortaklığının oluşturulabileceğini umduklarını da belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor