Xi, Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Mbasogo'yla görüştü

2018-09-02 15:00:26 CRI

Xi, Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Mbasogo'yla görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo'yla bir araya geldi.


Xi görüşmede, birbirlerinin güvenilir ortağı ve kardeşi olan Çin ve Ekvator Ginesi'nin, kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin gelişimine durmaksızın yeni dinamizm kattığını belirtti.


Xi, iki ülke arasında, ülke yönetimi ve iktidar partisi inşası konularındaki deneyim paylaşımının derinleştirilmesinin yanı sıra, birbirlerinin temel çıkarları ve kaygılarını ilgilendiren sorunlarda da karşılıklı desteğin güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.


Ekvator Ginesi'nin Kuşak ve Yol inşasına katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Xi, Çinli işletmelerin Ekvator Ginesi'ndeki altyapı tesisleri inşasına katılmasına destek verdiklerini belirtti.

Xi ayrıca, insan kaynaklarının geliştirilmesinin yanı sıra, eğitim, sağlık, turizm gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğinin derinleştirilmesi ve Ekvator Ginesi'nin 2020 Kalkınma Planı'nın gerçekleştirilmesi konularında da yardım etmeye hazır olduklarını dile getirdi.


Konuk Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo ise, Çin'in uluslararası arenada önemli ve olumlu bir güç olduğuna dikkat çekti.


Ülkesinin Çin'le ilişkileri geliştirmeye büyük önem vererek, Tek Çin politikasında ısrar edeceğini vurgulayan Mbasogo, uzun zamandır sağladığı yardımlardan dolay Çin'e teşekkür ettiklerini kaydetti.


Mbasogo, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin Afrika ve Çin halkına daha çok yarar getireceğine inandıklarını ifade etti.


Görüşmenin ardından iki lider, bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor