Xi, Namibya Devlet Başkanı Geingob ile görüştü

2018-09-02 14:15:40 CRI

Xi, Namibya Devlet Başkanı Geingob ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de Namibya Devlet Başkanı   Hage Geingob ile görüştü.


Xi Jinping görüşmede, Mart ayında ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık seviyesine taşınması kararı alındığını ve ikili işbirliği için kapsamlı bir plan yapıldığını vurguladı.


Taraflar arasında varılan mutabakatın düzenli bir şekilde yerine getirildiğini görmekten memnuniyet duyduğunu dile getiren Xi, Namibya'yla üst düzey temasları korumaya ve birbirlerinin temel çıkarları ile kaygılarını ilgilendiren sorunlarda karşılıklı anlayışı ve desteği sürdürmeye hazır olduklarını belirtti.


Xi, iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kenetlenmesinin güçlendirilmesi, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin derinleştirilmesi ve kültürel iletişimin yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.


Xi, Namibya'yla Kuşak ve Yol ile Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesinde altyapı tesisleri inşası ve üretim kapasitesi alanlarındaki işbirliğinin ilerletilmesinin de önemine değindi.


Namibya'nın ilerleme yolunda harcadığı çabaları desteklediklerine işaret eden Xi, kendileriyle uluslararası ve bölgesel sorunlardaki iletişim ve eşgüdümü güçlendirmek istediklerinin altını çizdi.


Konuk Devlet Başkanı Hage Geingob ise, ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık seviyesine taşınmasının her iki tarafa önemli yarar getirdiğine dikkat çekerek, Tek Çin politikasını izleyen Namibya'nın Kuşak ve Yol inisiyatifini de olumlu değerlendirdiğini söyledi.


Hage Geingob, inisiyatifin Asya, Afrika ve Avrupa gibi kıtalar arasındaki bağların güçlendirilmesine ve Afrika'nın sanayileşmesinin hızlandırılmasına yarar sağlayacağına inandıklarını kaydetti.


Ülkesinde uygulanan yabani hayvanları koruma projesine sağladığı yardımdan dolayı Çin'e teşekkür eden Geingob, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun taraflar arasındaki işbirliğini güçlendiren ve Afrika'nın kalkınmasını hızlandıran önemli bir mekanizma olduğuna işaret ederek, mevcut işbirliğini derinleştirmek için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.


Liderler görüşmenin ardından ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor