Xi Jinping, Sudanlı mevkidaşıyla görüştü

2018-09-02 14:10:17 CRI

Xi Jinping, Sudanlı mevkidaşıyla görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'le Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda görüştü.

Xi, Çin'e derin bir dostluk besleyen Beşir'in Çin ile Sudan arasındaki ilişkileri geliştirmek için yaptığı büyük katkılardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sudan'ın Afrika ve Arap dünyasında büyük etkiye sahip bir ülke olduğunu dile getiren Xi, Sudan'ın devlet egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını koruma çabalarını kararlılıkla destekleyerek, dış güçlerin Sudan'ın iç işlerine müdahale etmesine karşı çıktıklarını söyledi.

Xi, Çin ile Sudan arasındaki işbirliğinin, her iki ülkenin ekonomik büyümesine kuvvetli itici güç sağlayarak, Güney-Güney işbirliğinin bir örneği olarak kabul edildiğini ifade etti.

Sudan'ın “Kuşak ve Yol” inşasına katılmasını olumlu karşıladıklarını söyleyen Xi, bu fırsatla iki ülke arasındaki enerji işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydedilebileceğini ve tarım alanında endüstriyel zincir şeklinde yeni bir işbirliği modelinin oluşturulabileceğini umduğunu dile getirdi.

Beşir'in Güney Sudan'daki çeşitli tarafların kapsamlı barış anlaşması imzalamalarını sağlamak için gösterdiği çabayı takdir ettiklerini belirten Xi, Sudan'la birlikte Güney Sudan'da barış ve istikrarın gerçekleştirilmesi için katkıda bulunmaya hazır olduklarını kaydetti.

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir ise, Sudan'ın Çin'deki gelişmelerde kaydedilen büyük başarıları ve uluslararası arenada oynadığı önemli rolden duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra, Sudan'ın devlet egemenliği, bağımsızlığı ve istikrarını savunmasına verdiği destek için Çin'e teşekkür etti.

Beşir, Sudan'ın “Kuşak ve Yol” inisiyatifi ve daha da önemlisi Çin-Afrika kader ortaklığını oluşturma fikrini desteklediğine de işaret etti.

Sudan ile Çin arasındaki somut işbirliğini ve uluslararası konulardaki eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduklarını dile getiren Beşir, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin başarıyla tamamlanmasını dilediğini sözlerine ekledi.

Görüşmeden sonra iki lider, ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor