Xi Jinping Mısırlı mevkidaşı Sisi ile bir araya geldi

2018-09-02 11:26:31 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Beijing'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi ile görüştü.

Görüşmede, Mısır'la kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiklerine dikkat çeken Xi Jinping, Çin'in öteden beri Mısır yönetiminin istikrarı korumak, ekonomiyi geliştirmek ve vatandaşların yaşam koşullarını düzeltmek için harcadığı çabaları desteklediğini ifade etti.

Xi, Mısır'ın kendi koşullarına göre kalkınmasının yanı sıra, uluslararası ve bölgesel işlerde daha büyük rol oynamasını da takdirle karşıladıklarını belirtti.

Mısır'la stratejik temas ve koordinasyonu güçlendirerek ortak çıkarları koruyacaklarına da işaret eden Xi, Çin ile Mısır'ın, iki ülkenin esas çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirini desteklemesini, ikili ilişkileri ilgilendiren önemli konularda fikir alışverişinde bulunmasını, ülke yönetimi hakkında deneyimlerini paylaşmasını, her kademedeki ve her alandaki temasları yoğunlaştırmasını arzuladıklarını söyledi.

Mısır'ı Kuşak ve Yol'u birlikte inşa etmek için önemli ve uzun vadeli işbirliği ortağı olarak gördüklerini de kaydeden Xi, inisiyatifin Mısır'ın “2030 Vizyonu” ve Süveyş Kanalı Koridoru projesiyle kenetlenmesini sağlayarak, Mısır'la başta terörle mücadele ve güvenlik olmak üzere çeşitli alanları kapsayan somut işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Mısır ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığa öncelik verdiklerini belirten Sisi ise, Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğini en erken açıklayan ülkelerden biri olarak Mısır'ın, bu çağrının ikili ilişkiler ile uluslararası ve bölgesel işbirliğine büyük fırsat getireceğine inandığını ifade etti.

Sisi, Afrika Birliği'nin bir sonraki dönem başkanlığını yapacaklarına ve Afrika ülkeleri ile Çin arasındaki işbirliğini ilerletmeye devam edeceklerine vurgu yaptı.

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin, Çin'in Afrika'nın kalkınmasına verdiği büyük önemi gösterdiğine işaret eden Sisi, Çin'in zirveye başarılı şekilde ev sahipliği yapmasını destekleyeceklerini dile getirdi.

Çin'in Ortadoğu sorununa yönelik adil tutumunu olumlu değerlendiren Sisi, Çin'le çok taraflı alanlardaki koordinasyon ve işbirliğini güçlendireceklerinin altını çizdi.

Liderler görüşmenin ardından bir dizi ikili işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor