Xi Jinping, Gabonlu mevkidaşıyla görüştü

2018-09-01 20:19:42 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Gabon Devlet Başkanı Ali Bongo Ondimba'yla görüştü.

2016 yılında Çin ve Gabon arasındaki ilişkilerin kapsamlı işbirliği ve ortaklık düzeyine yükseltildiğini ve böylece hızlı bir gelişme rayına girildiğini belirten Xi, ikili ilişkilerin bugünkü durumundan memnun olduklarını ve geleceğine de tam güven beslediklerini kaydetti.

Xi, tarafların hükümet, siyasi parti ve meclis arasındaki temasları genişleterek, ülke yönetimi konusundaki deneyimlerin paylaşımını güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı, Gabon'un “Kuşak ve Yol” inşasına katılmasını olumlu karşıladıklarını ve iki ülke arasında altyapı tesisleri inşası, enerji, tarım gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye, Gabon'un bir an önce “Yeni Kalkınan Gabon” hedefine ulaşmasına destek sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Gabon ile Çin arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığına dikkat çeken Ali Bongo Ondimba ise, Gabon'un Çin'i ilgilendiren başlıca sorunlarda Çin'e kararlılıkla destek verdiğini belirttikten sonra, Çin'e ülkesinde sanayileşme ve modernizasyonun gerçekleştirilmesine sağladığı yardımdan dolayı teşekkür etti.

Xi Jinping'in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin, Afrika ülkeleri arasındaki bağlantıların güçlendirilmesi için yeni ve önemli imkân yarattığına işaret eden Bongo, “Kuşak ve Yol” inşasına aktif olarak katılacaklarını, Çin'le altyapı tesisleri, sağlık ve insan kaynakları alanlarındaki işbirliğini genişleteceklerini de vurguladı.

Görüşmeden sonra iki lider, ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor