Xi Jinping, Zambiya Devlet Başkanı'yla bir araya geldi

2018-09-01 19:45:54 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Zambiya Devlet Başkanı Edgar Lungu'yla Beijing'de bir araya geldi.


Xi, Zambiya'nın Güney Afrika'da Çin ile diplomatik ilişki kuran ilk ülke olduğunun ve Çin hükümeti ile halkının Zambiya'ya karşı hep özel bir dostluk duygusu beslediğinin altını çizdi.


Xi, Zambiya'yla dostane işbirliği geleneğini sürdürerek, stratejik ve uzun vadeli açıdan ikili ilişkileri ilerletmeye, birbirlerinin temel çıkarları ve kaygılarını ilgilendiren sorunlarda karşılıklı anlayış ve destek sağlamaya devam etmeye hazır olduklarını kaydetti.


Tanzanya-Zambiya demiryolu hattının, Çin-Zambiya ve Çin-Afrika dostlukları için bir ebedi abide olduğuna dikkat çeken Xi, demiryolu hattında yeni dönemde daha büyük canlılık yaşanması gerektiğini de ifade etti.


Xi, iki ülke arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin derinlemesine geliştirilmesi, kültürel iletişimin genişletilmesi, önemli uluslararası ve bölgesel sorunlardaki eşgüdümün güçlendirilmesinin önemine de değindi.


İki ülke arasında, samimiyet ve barış temelinde kurulan dostluğa büyük değer verdiklerine dikkat çeken Zambiya Devlet Başkanı Edgar Lungu ise, Çin'e uzun zamandan beri ülkesine ve özellikle de Tanzanya-Zambiya demiryolunun inşasına sağladığı büyük yardımları nedeniyle teşekkür etti.


Çin'in kalkınmasının güven verici olduğunu kaydeden Lungu, Çin'le “Kuşak ve Yol”u birlikte inşa edeceklerini, Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesindeki her alanı kapsayan işbirliğini genişleteceklerini de ifade etti.


Lungu, iki ülkenin daha güçlü Çin-Afrika Kader Ortaklığı inşasına ortaklaşa katkı sağlaması gerektiğine de dikkat çekti.


İki lider görüşmeden sonra, ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor