Xi Jinping, Mozambikli mevkidaşıyla görüştü

2018-09-01 19:39:32 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi ile Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda bir araya geldi.


Mozambik'in kendi koşullarına uygun kalkınma yolunu izlemesine kararlılıkla destek verdiklerine dikkat çeken Xi, Mozambik ile ülke yönetimi ve kalkınma konularındaki deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.


Mozambik'in ekonomik ve toplumsal gelişimi ile halkın yaşam koşullarını iyileştirme çabalarını desteklediklerine dikkat çeken Xi, Mozambik'in “Kuşak ve Yol” işbirliğine katılmasını olumlu karşıladıklarını belirterek, Mozambik'te sanayileşme ve tarımsal modernizasyon sürecinin hızlandırılmasına ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesine yardım edeceklerini söyledi.


Xi, iki tarafa da önemli ikili işbirliği projelerini ilerletme, eğitim, kültür ve medya alanlarındaki temas ve işbirliğini güçlendirme önerilerinde bulundu.


Xi ayrıca, Mozambik'in uluslararası ve bölgesel konularda daha büyük rol oynamasına da destek verdiklerini sözlerine ekledi.

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi ise, “Kuşak ve Yol” inşasının derinlemesine ilerletildiği bu koşullarda düzenlenecek olan Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin, Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki karşılıklı faydaya dayalı işbirliğini ve ortak kalkınmayı ilerletebileceğine inandığını dile getirdi.


Nyusi, Mozambik'in Çin ile tarım ve ticaret gibi alanlardaki işbirliğini genişletmeye, uluslararası ve bölgesel konularda desteğini arttırmaya hazır olduğunu da vurguladı.


Görüşmeden sonra iki lider, ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.


 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor