Xi Jinping, Malavili Mevkidaşıyla görüştü

2018-09-01 15:08:20 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Malavi Devlet Başkanı Peter Mutharika ile görüştü.

Xi Jinping, Çin ile Malavi arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 11 yılda, her alanda gerçekleştirilen işbirliğinin iki ülkenin halkına somut yararlar sağladığını belirtti.

Bu durumun iki ülkenin diplomatik ilişki kurma kararının doğruluğunu kanıtladığını kaydeden Xi, Malavi ile karşılıklı siyasi güveni derinleştirmeyi arzuladıklarının altını çizdi.

Xi, Malavi ile ülke yönetimi deneyimlerini paylaşmaya, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini güçlendirmeye ve kültürel temasları yoğunlaştırmaya hazır olduklarını vurguladı.

Malavi'nin barış ve güvenlik yeteneği inşasını güçlendirmesine destek verdiklerine dikkat çeken Xi, kendileriyle çok taraflı işlerdeki koordinasyonu derinleştirerek Afrika'nın birliği ve genel çıkarlarını ortaklaşa koruyacaklarını ifade etti.

Peter Mutharika ise, diplomatik ilişkilerin kurulmasının ardından, iki ülke arasında verimli ve karşılıklı yarara dayalı işbirliği projelerinin hayata geçirildiğini dile getirdi.

Mutharika, böyle bir koşulda “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izlemeye devam edeceklerini ve Çin'le her alanı kapsayan somut işbirliğini derinleştireceklerini ifade etti.

Çin'in kalkınmasının Afrika'ya umut verdiğine ve Çin'in deneyimlerinin Afrika ülkeleri için büyük önem taşıdığına işaret eden Mutharika, Afrika ülkelerinin Çin'in kıtaya yönelik politikalarını övgüyle karşıladığını ve Çin'le deneyim paylaşımını güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Liderler görüşmenin ardından, ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.


 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor