Xi Jinping Liberyalı mevkidaşıyla bir araya geldi

2018-09-01 14:59:42 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Liberya Devlet Başkanı George Weah ile Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda görüştü.


Xi görüşmede, Çin ve Liberya'nın birbirine dostane yaklaşımının iki ülke ve iki ülke halklarının temel çıkarlarına uygun olduğuna işaret etti.


Xi, Liberya Devlet Başkanı ve yeni hükümetinin “Tek Çin” ilkesinde sergilediği kararlı ve net tutumu takdirle karşıladıklarını söyledi.


Xi, Liberya'yla farklı kademelerdeki temasları yoğunlaştırarak, yoksullukla mücadele, tarım, altyapı tesisleri inşası ve sağlık gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirmeye, birbirinin temel çıkarları ve kaygılarına ilişkin önemli sorunlar üzerinde de desteğe devam etmeye hazır olduklarını ifade etti.


Çin'in Liberya'daki barış sürecini hızlandırmak için katkıda bulunduğunu anımsatan Xi, çok taraflı kuruluşlarda Liberya'dan yana olmaya devam edeceklerini dile getirdi.


Weah'ın dünyaca ünlü bir futbol yıldızı olarak Çinli futbolseverlerin büyük beğenisini kazandığına dikkat çeken Xi, “bu avantajın getirisiyle sizden iki ülkenin spor ve gençlik alanlarındaki iletişimi ilerletmenizi temenni ediyoruz.” İfadelerini kullandı.


“Tek Çin” politikasını kararlılıkla desteklediklerini vurgulayan Liberya Devlet Başkanı George Weah ise, değerli destekleri, özellikle Liberya'ya Ebola salgınıyla mücadelede sağladığı büyük yardımlar için Çin'e teşekkür etti.


Liberya ile Çin arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin, Liberya halkına birçok somut fayda sağladığına dikkat çeken Weah ayrıca, “Kuşak ve Yol” projesine katılmaya hazır olduklarını ve Çin'in düzenlediği Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ni desteklediklerini kaydetti.


İki lider, görüşmeden sonra bir dizi işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor