Xi Jinping, Gineli mevkidaşıyla bir araya geldi

2018-09-01 14:40:30 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Gineli mevkidaşı Alpha Conde'yle bir araya geldi.

Xi, Gine'nin Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kuran ilk Sahra altı Afrika ülkesi olduğuna dikkat çekerek, Çin hükümeti ve halkının bunu hiçbir zaman unutmayacağının altını çizdi.

Son yıllarda Çin-Gine kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin hızla geliştiğine işaret eden Xi, iki ülke arasındaki geleneksel dostluğa büyük önem verdiklerini söyledi.

Xi, Çin'in, Gine'yle yeni dönemde Kuşak ve Yol'u ortaklaşa inşa ederek, dostluğu işbirliği sonuçlarına dönüştürmeye hazır olduğunu kaydetti.

Xi ayrıca, tarafların, çok taraflı ticaret sisteminin korunmasının yanı sıra, Afrika'da barış ile istikrar gibi konulardaki iletişim ve eşgüdümü yoğunlaştırarak, iki ülke ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını koruması gerektiğini vurguladı.

Conde ise görüşmede, iki ülke arasında geleneksel dostluk bulunduğunu belirterek, 2019 yılında Gine ile Çin arasında diplomatik ilişki kurulmasının 60. yıldönümünün kutlanacağını hatırlattı.

Büyük önem vererek, aktif bir şekilde katıldıkları Kuşak ve Yol inşasının Afrika'nın sanayileşme sürecine güç katacağını düşündüklerini belirten Conde, Afrika ülkelerinin Çin'in uluslararası ilişkilerde oynadığı liderlik rolünü takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Conde, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin başarılı bir şekilde düzenleneceğine ve Afrika-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini yeni seviyeye taşıyacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

İki lider görüşmenin ardından, bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor