Xi Jinping, Seyşeller Cumhurbaşkanı ile görüştü

2018-09-01 14:29:58 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Seyşeller Cumhurbaşkanı Danny Faure'yle bir araya geldi.


Görüşmede, Çin ile Seyşeller arasında derin bir geleneksel dostluk bulunduğuna işaret eden Xi, ikili ilişkilerde her zaman samimiyet, dostluk ve eşitlik bulunduğunu ve iki ülkenin dayanışma içinde ortak kalkınmayı gerçekleştirmek için çaba harcadığını söyledi.


Xi, Çin'in Seyşeller'in kendi durumuna uygun gelişme yolu seçmesini destekleyerek, Seyşeller ile sıkı temasları sürdürmenin yanı sıra, karşılıklı siyasi güveni artırmaya ve yaşam koşulları, altyapı tesisleri, turizm ve deniz ekonomisi gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.


Seyşeller'in ada ülkesi olarak karşı karşıya bulunduğu sorunları anladıklarını dile getiren Xi, iklim değişikliğini göğüslemek üzere Güney-Güney işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını belirtti.


Xi ayrıca, Seyşeller'i Kuşak ve Yol inşasına katılmaya davet etti.


Danny Faure ise, geleneksel dostluğa sahip Seyşeller ile Çin arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da sağlamlaştığına dikkat çekti.


Faure, ülkesinin Çin'i önemli bir işbirliği ortağı olarak gördüğünü ve uzun zamandan beri yaptığı değerli yardımlar için Çin'e teşekkür ettiklerini kaydetti.


Faure, Seyşeller'in Çin'le hükümet yönetimi konusundaki iletişimi yoğunlaştırmaya, Kuşak ve Yol fırsatıyla daha fazla ikili işbirliği gerçekleştirmeye, uluslararası konularda birbirine destek olmaya ve ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


İki lider daha sonra, bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor