Xi Jinping Burkina Fasolu mevkidaşıyla görüştü

2018-09-01 11:41:54 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Burkina Faso Devlet Başkanı Christian Kabore'yle görüştü.

Xi görüşmede, Burkina Faso'nun Çin-Afrika işbirliği ailesinin toplantısına ilk defa katıldığını, bunun hem Çin ile Burkina Faso, hem de Çin ile Afrika arasındaki ilişkilerin gelişmesi için büyük önem taşıdığına işaret etti.

Kabore'nin Çin'le tekrar diplomatik ilişki kurma kararını takdirle değerlendiren Xi, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tekrar kurulmasından bu yana geçen üç ay boyunca, ilişkilerde sevindirici ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Xi, Çin'in ikili ilişkileri stratejik bakımdan ve uzun vadeli bakış açısıyla planlayıp ilerletmeye çalıştığını dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı, ülkesinin Burkina Faso'yla birlikte, karşılıklı siyasi güveni sürekli artırmaya, iletişim ile karşılıklı öğrenme faaliyetlerini yoğunlaştırmaya, iki ülke arasında bütün alanlardaki işbirliğini kapsamlı ve düzenli şekilde hızlandırmaya, iki ülke halklarına daha fazla fayda sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Xi ayrıca, Çin'in Burkina Faso'nun terörizme darbe indirerek, devlet ve bölge istikrarını savunmak için gösterdiği çabaları desteklediğini vurguladı.

Christian Kabore ise, Burkina Faso'nun dünyada sadece bir Çin olduğunu kabul ettiğini ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin Çin'i temsil eden tek yasal hükümet olduğunu söyledi.

Çin'in uluslararası konularda çok taraflılık ve işbirliğine dayalı ortak kazanç anlayışında ısrar etmesini takdirle karşılayan Kabore, Afrika halkının taleplerini önemsediği ve Afrika'nın kalkınmasını desteklediği için Çin'e teşekkür ettiklerini ifade etti.

Kabore, kendi istekleri ile aldıkları Çin'le diplomatik ilişkileri tekrar kurup, Afrika-Çin işbirliği ailesine geri dönme kararının tamamen Burkina Faso'nun gelecekteki gelişme yönüne uygun olduğuna dikkat çekti.

Kabore, Çin'in Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesinde gösterdiği liderlik gücünü takdirle değerlendirerek, Beijing Zirvesi'nin Burkina Faso-Çin ve Afrika-Çin ilişkilerine yeni bir dinamizm sağlayabileceğini umduğunu dile getirdi.

İki lider görüşmeden sonra bir dizi işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor