Xi, Mali Devlet Başkanı ile görüştü

2018-08-31 21:15:07 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita ile görüştü.

Xi görüşmede, Çin ile Mali arasındaki dostluğu iki ülkenin eski kuşak liderlerinin bizzat oluşturduklarının altını çizdi.

Xi, milli bağımsızlık ile devletin ekonomik ve sosyal gelişim süreçlerinde Çin ve Mali halklarının kaderlerinin birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğuna işaret etti.

İki ülkenin birlikte zorlukların üstesinden gelen kardeş ve beraber kalkınan ortaklar olduğunu ifade eden Xi, Çin'in eskiden olduğu gibi gelecekte de Mali'nin egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğünü destekleyeceğini söyledi.

Xi, uzlaşma sürecini barışçıl yollarla ilerletme ve terörizme darbe indirme konularında Mali'ye kararlılıkla destek vereceklerini vurguladı.

İki ülke arasındaki somut işbirliğini güçlendireceklerini dile getiren Xi, Birleşmiş Milletler'in Mali'deki barış koruma hareketlerine etkin şekilde katılarak, bölgedeki ülkelerin barış ve güvenliğini savunmak için gösterdiği çabayı desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Çin'in Mali'nin eski bir dostu olduğuna işaret eden İbrahim Boubacar Keita ise, Mali ile Çin halklarının özgürlüğü ve bağımsızlığı arama sürecinde sağlam güven tesis ettiğine dikkat çekti.

Mali'nin tarihten beri iki ülke arasındaki dostluğu derinleştirmek için çaba harcadığını da belirten Keita, Çin'e uzun zamandan beri ülkesine sağladığı yardımlardan ötürü teşekkür etti.

Keita, karşılıklı saygı, yarar ve ortak kazanç temelinde Çin'le ticaret, tarım, eğitim, sağlık, altyapı tesisleri ve güvenlik alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Kuşak ve Yol inşasına aktif olarak katılacaklarını da hatırlatan Keita, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin başarılı geçmesini temmeni ettiklerini belirtti.

İki lider görüşmenin ardından, ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor