Haber Analiz-Çin-Afrika dostluğunun temelindeki demiryolları

2018-08-31 20:29:45 CRI

Xu Qinduo, CRI Haber Merkezi

Dış dünyanın ne zamandan beri Çinlilerin çalışkanlığını ve cesaretini anlamak için altyapı tesisleri inşalarına baktığı bilinmiyor. Üstelik insanlar şaka yoluyla Çinlileri “altyapı inşası delileri” olarak değerlendiriyor. Ancak Çin 40 yıl önce, Tanzanya-Zambiya Demiryolu inşasına yardım sağladığında ne ileri teknolojili büyük makine ve donanımlara, ne de olgunlaşmış yapım teknolojilerine sahipti.

1960'lı yıllarda bağımsızlıklarına kavuşan Tanzanya ve Zambiya bir demiryolu hattı yapmayı planlıyordu. Bu iki ülke, zengin Avrupa ülkelerinden yardım istedi. Ayrıca Dünya Bankası'na da başvurdu. Ancak talepleri hep reddedildi. Dönemin Tanzanya Devlet Başkanı Julius Nyerere, Şubat 1965'te Çin'e yaptığı ziyaret sırasında Çinli liderlere bu konudan bahsetti ve olumlu bir cevap aldı.

Nitekim o zaman Çin'in ekonomisi de zor durumdaydı. Çin'in, bin 860 kilometrelik söz konusu demiryolu hattının inşasına yardım sözü vermesi, geçmişinde yarı sömürgeciliğe maruz kalmasından dolayı uzun zaman sömürülen Afrika ülkelerinin bağımsızlık arzusunu gerçekten anlamasından kaynaklanıyordu.

Temmuz 1976'da Tanzanya-Zambiya Demiryolu hizmete girdi, ancak 60'dan fazla Çinli çalışan inşaat sırasında yaşama veda etti. Tanzanya-Zambiya Demiryolu Svahili dilinde “özgürlük yolu” olarak adlandırılıyor. Söz konusu demiryolu hattı, Tanzanya ve Zambiya'nın toplumsal ve ekonomik gelişimiyle paralel olarak, Afrika'nın orta ve güney bölgelerindeki milli kurtuluş mücadelelerine de önemli ve büyük katkılarda bulundu. Böylece Çin'in Afrika ülkelerinin kurtuluş ve bağımsızlık mücadelelerine verdiği desteğin önemli bir simgesi haline geldi.

Bu yardımlaşmaya dayalı dostluk günümüze kadar sürdü. Çin bugün, 40 yıldır süren reform ve dışa açılma uygulamaları sayesinde dünyanın ikinci büyük ekonomisi oldu ve 700 milyon kişiyi yoksulluktan kurtarmayı başardı. Ancak Batı'nın özgür ve demokratik değer yargılarını benimseyen Afrika ülkelerinin büyük çoğunluğu, hâlâ ekonomik bağımsızlığa kavuşamadı.

Dostluk ve işbirliğinin güçlendirilmesi ile ortak kalkınma amacıyla hareket edilmesi anlayışı, Çin-Afrika ilişkilerinde her zaman öncelik sahibi olmuştur. 2000 yılında Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun kurulmasından, 2006 Beijing Zirvesi'nde Çin-Afrika ilişkilerini geliştirmeyi hedefleyen sekiz maddelik politikanın ileri sürülmesine ve daha sonra 2015 Johannesburg Zirvesi'nde “Çin-Afrika 10 İşbirliği Planı”nın ortaya koyulmasına kadar, ikili işbirliğinin içeriği her geçen gün daha da zenginleşti.

Çinli bir işletme tarafından, Çin standardı ve donatımlarıyla inşa edilen Afrika'nın ilk modern elektrifikasyon sistemine sahip demiryolu hattı Ekim 2016'da hizmete girdi. Bu demiryolu hattı, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'yı Cibuti'nin başkenti Cibuti şehrine bağlıyor. Söz konusu hat, Çin'in Afrika'da Tanzanya-Zambiya Demiryolu'ndan sonra inşa ettiği başka bir sınır ötesi demiryolu olma niteliği taşıyor.

Diğer bir Çinli işletme tarafından Kenya'da inşa edilen Mombasa-Nairobi Demiryolu hattı da Mayıs 2017'de açıldı. “Hızlı demiryolunun Afrika versiyonu” olarak nitelendirilen Mombasa-Nairobi Hattı, 46 binden fazla istihdam yaratırken, Kenya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının büyümesine de yüzde 1,5'lik katkıda bulundu. Gelecekte, Mombasa-Nairobi Hattı ile Uganda, Ruanda, Burundi, Güney Sudan gibi Doğu Afrika ülkelerindeki diğer demiryolu hatlarının birleştirilerek, Doğu Afrika demiryolu şebekesinin oluşturulması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor