Xi Jinping, Güney Sudanlı mevkidaşıyla görüştü

2018-08-31 19:38:26 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'le bugün Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda bir araya geldi.

Xi, Çin ile Güney Sudan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, tüm alanlardaki işbirliğinin istikrarlı şekilde ilerlediğine işaret etti.

Çin'in Güney Sudan'la birlikte ikili ilişkilerin seviyesini yükseltmeye hazır olduğunu ifade eden Xi, her zaman Güney Sudan'ın devlet istikrarı ve kalkınmasına yardım etmeye öncelik verdiklerini söyledi.

Güney Sudan'daki çeşitli tarafların kapsamlı barış anlaşması imzalamalarından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Xi, Çin'in Sudan'daki barış sürecini eskiden olduğu gibi gelecekte de destekleyeceğini, Birleşmiş Milletler gibi çok taraflı alanlarda Güney Sudan'ın meşru hak ve çıkarlarını savunacağını ifade etti.

Xi, ayrıca Çin'in Güney Sudan'la altyapı tesisleri ve tarım gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirerek, Çin işletmelerinin Güney Sudan'daki ekonomik ve sosyal inşa projelerine katılmalarını teşvik edeceğini de dile getirdi.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ise, Çin'in uluslararası alanda eşitlik ilkesinde ısrar etmesi ve bütün ülkelerin kendi şartlarına uygun gelişme yolunu tercih etmesini desteklemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çin'e Güney Sudan'daki barış sürecine verdiği destek ve dünya barış ve istikrarını korumada oynadığı önemli rol için teşekkür eden Mayardit, Güney Sudan'ın Çin'le siyasi iletişim ve enerji gibi alanlardaki somut işbirliğini genişleterek, uluslararası ve bölgesel konulardaki temas ve eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

İki lider görüşmeden sonra, ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor