Xi Jinping, Nijerli mevkidaşıyla bir araya geldi

2018-08-31 19:24:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda bir araya geldi.

Xi, Çin ve Nijer'in, karşılıklı saygı ve güvene sahip iki iyi dost ve karşılıklı yarar ve ortak kazanca odaklanan iki iyi ortak olduğuna dikkat çekti.

Xi, iki taraf arasında dostane temasların yoğunlaştırılması, ülke yönetimi ve gelişimine ilişkin deneyimlerin paylaşılması ile birbirlerinin temel çıkarları ve önemli kaygıları konularında karşılıklı destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi, Çin'in Nijer'le birlikte sağlık, altyapı tesisleri inşası, enerji ve ulaşım alanlarındaki işbirliğini genişletmeye ve Batı Afrika ülkelerinin çeşitli alanlardaki bağlantılarını güçlendirme çabalarına destek vermeye hazır olduğunu da kaydetti.

Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ise, Çin'in dünyadaki uygarlığın ilerlemesine büyük katkıda bulunduğunu ve son 40 yıl içinde ekonomik ve toplumsal gelişiminde büyük ivme kazandığını hatırlattı.

Issoufou ayrıca, Çin'le ekonomi, ticaret, enerji, güvenlik gibi alanlardaki somut işbirliğini derinleştirmek, önemli uluslararası ve bölgesel konulardaki iletişim ve eşgüdümü yoğunlaştırmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Görüşmenin ardından iki lider işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor