Xi Jinping, Somalili ve Botsvanalı mevkidaşlarıyla görüştü

2018-08-31 15:16:50

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başkent Beijing'deki Büyük Halk Salonu'nda Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ve Botsvana Cumhurbaşkanı Mokgweetsi Masisi ile ikili görüşmelerde bulundu.

Xi Jinping, Muhammed Abdullah Fermacu ile yaptığı görüşmede, Çin ile Somali arasındaki dostluğun uzun yıllardır sürdüğünü hatırlatarak, Somali'nin Çin'le diplomatik ilişki kuran ilk Doğu Afrika ülkesi olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın Kuşak ve Yol inisiyatifi, Çin-Afrika İşbirliği Forumu ve Çin-Arap İşbirliği Forumu çerçevelerindeki işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Fermacu, görüşmede Somali'nin Kuşak ve Yol'un inşasına aktif şekilde katılacağını ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesinde Çin ve Afrika kıtası için ortak kader topluluğunun inşasında Çin tarafıyla beraber çaba harcayacağını söyledi.

İki lider, görüşmeden sonra bir dizi ikili işbirliği belgesinin imzasına tanıklık etti.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi ile de bir görüşme yaptı.

Xi Jinping, görüşmede Botsvana yönetiminin Çin ile dostluk ve işbirliği ilişkilerini derinleştirmek için harcadığı çabaları övgüyle değerlendirdi.

İkili üst düzey temasların yoğunlaşmasını dilediğini belirten Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın, hükümetler ve yasama organları arasındaki ilişkilerini pekiştirmesinin yanı sıra, devlet yönetimi konusundaki deneyimlerini paylaşmasını arzuladığını kaydetti.

Xi Jinping, ayrıca iki ülkenin birbirinin temel çıkarlarına dair hususlarda ve her iki tarafı ilgilendiren meselelerde karşılıklı anlayış ve desteği göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Mokgweetsi Masisi de görüşmede, Çin'in uzun süredir altyapı, sağlık ve halkın refah seviyesinin yükseltilmesi gibi alanlarda ülkesine verdiği destek nedeniyle Xi Jinping'e teşekkürlerini sundu.

Çin'in kalkınma ve yoksullukla mücadele alanlarındaki başarılı deneyimlerinden faydalanmak istediklerini ifade eden Masisi, Tek Çin politikasını kararlılıkla izleyen Botsvana'nın, Kuşak ve Yol inisiyatifine katılmaya ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesindeki ikili işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor