Çin'den çok taraflı ticaret sistemini koruma vurgusu

2018-08-31 11:54:47

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin'in, dünyadaki birçok ülkeyle birlikte çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla koruyacağını vurguladı.

Sözcü Gao, dün düzenlenen olağan basın toplantısında, gazetecilerin Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlığa ilişkin sorularını yanıtladı.

Gao, ABD'nin tek taraflı olarak açtığı ticaret savaşının Çin'in görmek istemediği bir durum olduğunu söyledi.

Çin'in öteden beri iki ülke arasında mevcut olan tamamlayıcı nitelikteki ekonomik ve ticari işbirliğinin, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı olduğuna inandığına işaret eden sözcü, bu ticari ihtilafı çözebilecek doğru seçeneğin ancak ve ancak eşitlik ve dürüstlük temelinde yapılacak diyalog ve istişare olduğunu kaydetti.

Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari sorunlar, dünkü basın toplantısında yine gazetecilerin ilgi odağıydı.

Bir basın mensubu, ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından 200 milyar ABD Doları tutarında Çin menşeli ürüne ek vergi uygulanması kararıyla ilgili geçen hafta düzenlenen oturumların toplumda endişeye yol açtığını belirterek, Çin'in bu konuyu nasıl değerlendirdiğini sordu.

ABD'nin tek taraflı ek vergi uygulamasının umumiyetle hoşnutsuzluk yaratan bir adım olduğunu ifade eden sözcü, cevabını şu sözlerle sürdürdü:

“ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından düzenlenen oturumlarda ABD ve Çin'den gelen 300'den fazla temsilcinin konuşma yaptığını, bunların yüzde 90'ının Çin menşeli ürünlere ek vergi uygulanmasına itiraz ettiğini gördük. Bu, ABD'nin tek taraflı gümrük vergisini arttırma kararının umumi bir hoşnutsuzluğa yol açtığını yeterince ortaya koydu. Çin, ABD'nin iki ülkeden iş çevrelerinin ve tüketicilerin seslerine kulak vererek, uzun sürede oluşturulan sektörel işbirliğine ve iki ülke halklarının temel çıkarlarına değer vererek doğru seçimi yapmasını bekliyor.”

“Dış ticaretin istikrarına güvenimiz tam”

Geçtiğimiz aylarda ABD, 50 milyar dolar tutarında Çin menşeli ürüne ek vergi uygulamaya başladı.

Bu önlemin getirdiği etkilere de değinen Sözcü Gao, ABD'ye ihraç edilen bazı Çin ürünlerine ek vergi uygulanmasından sonra ABD'de ihraç edilen bazı tüketim ürünlerinin fiyatlarının yükseldiğini, bazı şirketlerin üretim süreçlerinde gerekli olan yarı işlenmiş ürünlerin ithalatının da olumsuz etkilendiğini söyledi.

Çin'deki bazı dış ticaret şirketlerinin de bundan etkilendiğine işaret eden Gao, herkesin sorunu fırsata dönüştürmeye çalıştığını ifade etti:

“Dış ticaretin istikrarlı şekilde iyiye gitme eğilimini koruyacağına güvenimiz tam. Ticareti kolaylaştırmanın seviyesini de yükseltmeye devam edeceğiz. Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına uyma önkoşuluyla, hedefe dönük politika ve önlemler ortaya koyarak Çin'de yabancı sermayeli şirketler de dâhil çeşitli şirketlerin meşru çıkarlarını koruyacağız. Bunun yanı sıra, Çinli işletmelerin üretim ihtiyaçları ile halkın yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması için ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nı en iyi şekilde düzenleyerek ithalatımızı genişletmeye çabalıyoruz.”

“Reform ve dışa açılma sürecek”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor