Xi Jinping, Sierra Leone Devlet Başkanı Madda Bio ile görüştü

2018-08-30 21:20:45 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Sierra Leone Devlet Başkanı Madda Bio ile görüştü.

İki lider görüşmede, dostluğu ve karşılıklı güveni pekiştirerek, somut işbirliğini genişletip, kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkisini sürekli ileriye götürme konusunda fikir birliğine vardı.

Xi Jinping, Madda Bio'nun Çin Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ne katılmasını ve Çin'e resmi ziyarette bulunmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Çin'in ikili geleneksel dostluğa büyük değer verdiğine dikkat çeken Xi, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 47 yıl içinde Çin ve Sierra Leone'nin zorluklarla daima omuz omuza mücadele ettiğini kaydetti.

Xi, Sierra Leone'nin Çin Halk Cumhuriyeti'nin BM'de meşru konumunu yeniden elde etmesine ilişkin önergeye destek veren ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Xi, Çin'in tarihten beri Afrikalı ülkelerle işbirliğini güçlendirmeyi dış politikanın önemli bir temeli olarak belirlediğini ve bu temelin Çin'in kalkınmasıyla veya uluslararası konumunun yükselmesiyle asla değişmeyeceğini vurguladı.

Sierra Leone halkının tercihlerine saygı gösterdiklerine dikkat çeken Xi, kendileriyle üst düzey temasları yoğunlaştırmanın yanı sıra, altyapı tesisleri inşası, tarım, balıkçılık, sağlık, eğitim ve güvenlik inşası alanlarındaki işbirliğini genişleteceklerini ifade etti.

Xi ayrıca, iki ülkenin çok taraflı alanlarda birbirini desteklemesini ve ikili ilişkilerin istikrarlı gelişmesini sağlamasını istediklerinin altını çizdi.

Madda Bio ise, Sierra Leone ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 47 sene boyunca, iki ülke arasındaki dostluğun çeşitli sınavların üstesinden gelerek daha da sağlamlaştığına işaret etti.

Çin'in uzun zamandan beri Sierra Leone'nin ekonomik ve sosyal gelişimine değerli yardımlar sağladığını hatırlatan Madda Bio, Ebola salgınının yaşandığı zor zamanlarda Çin hükümeti ve halkının ilk anda yardım eli uzattığını Sierra Leone halkının asla unutmayacağını kaydetti.

Madda Bio, Çin'in gelişme deneyimlerini öğrenip, Kuşak ve Yol projesine etkin şekilde katılmanın yanı sıra, iki ülke arasında eğitim, balıkçılık, sağlık ve altyapı tesisleri gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye de hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor