Çin: Sağladığımız krediler hiçbir siyasi koşul taşımıyor

2018-08-30 19:40:02 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Çin'in verdiği kredilerin hiçbir siyasi koşul taşımadığı kaydedildi.

ABD yönetiminden ismi açıklanmayan bir şahıs, Çin'in Pasifik'teki ada ülkelerine yüklü miktarda kredi sağlamasının, bu ülkelerin borç krizine düşmesine yol açabileceğini ve ABD'nin bundan kaygı duyduğunu belirtmişti. Bununla beraber ABD, Avustralya, Fransa ve İngiltere'nin, Çin'in söz konusu bölgedeki etkisini dengelemek amacıyla, Pasifik'teki ada ülkelerinde büyükelçilik ve konsolosluk sayısını arttırarak, bu ülkelere yönelik ekonomik yardımları güçlendirmeyi planladıkları da ifade edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, “Son zamanlarda, bazı Batı medyasında sözde ‘Çin'in borç tuzağı' iddiasından bahsediliyor. Tuhaf olan şu ki, sermaye Batılı ülkeler tarafından sağlanırken ‘yardım' oluyor, ancak Çin tarafından sağlandığında ise ‘tuzak' haline dönüyor. Bu, tamamen çift standart değil mi?” ifadesini kullandı.

Hu ayrıca, Çin'in sağladığı kredilerin hiçbir siyasi koşul taşımadığına işaret etti.

Çin'in yardım alan ülkelerin borç durumuyla yakından ilgilendiğini ve isteklerine saygı gösterdiğini vurgulayan Hua, Çin'in sağladığı kredilerin kredi alan ülkelerin altyapı tesislerine yatırarak ekonomik ve sosyal gelişimlerini hızlandırdığını ve dolayısıyla da bu ülkeler tarafından olumlu karşılandığını vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor