(Haber Analiz) Avustralya'nın Huawei'e kapıları kapatması savunulamaz

2018-08-30 15:50:28

Küresel telekomünikasyon teknolojilerindeki gelişmelerle ilgilenenlere dünyada hangi şirketin en çok soruşturmaya maruz kaldığını ve mağdur olduğunu sorsanız, ağız birliği edilmişçesine Huawei cevabını alacağınız kesin. Avustralya hükümeti, geçtiğimiz günlerde ülkedeki 5G ağı inşasına Huawei'in katılımını engelledi. Gerekçe olarak ise karalayıcı bir şekilde “siber güvenlik” gösterilirken, şirketin Avustralya'daki faaliyetleri bloke edilmiş oldu.

Siber güvenlik, tüm internet kullanıcılarının odak konusu olduğu gibi, tüm ülkelerin de temel endişesi. Ancak, bu kavram aşırı genellemelere tabi tutulmamalı ve hatta belli siyasi amaçlara ulaşmak için bahane olarak kullanılmamalı. Avustralya'nın Huawei'in ülkedeki 5G ağı inşasına katılımını “siber güvenlik” gerekçesi ile engellemesi hiçbir bakımdan savunulamaz bir adım.

İlk olarak, işbirliği açısından bakıldığında, Huawei, dünyanın en büyük telekomünikasyon donanımları tedarikçisi olarak, dünyanın başlıca 50 operatörüyle işbirliği yürütüyor. Bu işbirlikleri, 170 ülkeyi kapsarken, bu sayede dünyanın üçte birinin günlük iletişim ihtiyaçlarına hizmet veriliyor. Şayet Huawei şebekesi güvenli olmasaydı, küresel telekomünikasyon devleri şirketle işbirliğine asla kalkışmazdı. Diğer yandan, Huawei'in verdiği bilgilere göre, Avustralyalı operatörler, Huawei donanımlarını 15 yıldır kullanıyor ve bu donanımlar, şu ana dek ülkenin güvenliğine asla bir tehdit oluşturmadı. Huawei, Avustralya hükümetinden de hiçbir zaman şirketin yönetimi ve faaliyetleriyle ilgili bir uyarı almış değil.

“4G'ye izin veren Avustralya, 5G'ye neden karşı?”

İkinci olarak, teknoloji açısından bakıldığında Huawei, Avustralya'nın en büyük 4G ağı teknoloji tedarikçisi olarak, yerel telekomünikasyon piyasasında rekabetin gelişmesine yardımcı olduğu gibi, yerel tüketicilerin iletişim maliyetlerinin düşmesini sağlıyor.

Bilişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, yüksek hız ve düşük gecikme süresine sahip 5G ağları, sektördeki yeni rekabet noktalarını oluşturuyor. Şu an Huawei, 5G patentleri açısından dünyada ilk sırada ve İngiltere, Yeni Zelanda ve Kanada dâhil olmak üzere birçok Batı ülkesi, Huawei'nin 5G uygulamalarını destekliyor.

Esasen, 5G inşası, temelinde 4G'den bir farklılık arz etmiyor. Çekirdek şebekesi ve erişim şebekesi ayrı olan 5G, 4G ile kıyaslandığında, daha sağlam ve kapsamlı bir güvenlik mekanizmasına sahip. Huawei'in 4G ağı inşasına müsaade eden Avustralya, 5G'ye neden karşı çıkıyor?

Piyasa kurallarıyla örtüşmediği gibi, net bir gerekçe de değil

Üçüncü olarak ise endüstriyel açıdan bakıldığında, günümüzün küreselleşen dünyasında, ister Huawei, ister Nokia, Ericsson yahut Apple olsun, tüm şirketlerin benzer küresel tedarik zincirleri ve üretim hatları bulunuyor. Bunların tamamı da Çin'de üretiliyor. Avustralya, Huawei'in 5G ağı inşasına katılmasını reddetse ve diğer sağlayıcılardan birini tercih etse dahi, bu sağlayıcılarca kullanılan 5G araçlarının birçoğu da yine Çin'de üretilmiş olacak.

“Ağ güvenliği” Avustralya'nın Huawei'ye kapıları kapatması için sadece bir bahane. Bu, ne iş kuralları ile örtüşüyor, ne de yeterince şeffaf ve net. Bu adımın arkasında daha derin siyasi etkenler olduğunu görmek zor değil.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor