Li Keqiang ve Shinzo Abe'den iki ülke gençlerine tebrik

2018-08-29 19:43:33 CRI

2018 Yıllık “Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın 40. Yıldönümünü Anma ve Çin-Japonya Üniversiteliler İletişim Konferansı” bugün Peking Üniversitesi'nde yapıldı. Çin Başbakanı ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe de, Konferansa tebrik mesajı gönderdi.

Çin Başbakanı Li Keqiang mesajında, 40 yıl önce iki ülkenin eski kuşak liderlerinin Barış ve Dostluk Antlaşması imzalama kararı verdiklerini, Çin-Japonya ortak açıklamasındaki pek çok maddenin de hukuki şekilde beyan edildiğini ifade etti.

Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın 40. yıldönümünü vesilesiyle Japon mevkidaşı Abe'yle birbirlerini kutladıklarını hatırlatan Li, iki taraf arasında anlaşma ruhu savunularak ikili ilişkilerin uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı gelişiminin hızlandırılması gerektiğinin anlaşıldığına işaret etti.

Li, gençlerin geleceği temsil ettiklerini ve Çin ile Japonya gençlerinin birbirine nasıl baktığının, ikili ilişkilerin gelecekteki yönünü etkileyeceğini vurguladı.

Li, iki ülke arasındaki uzun vadeli işbirliği ve dostluk ilişkilerini ilerletmek üzere, iki ülkenin gençleri arasındaki karşılıklı güvenin artırılması gerektiğine de işaret etti.

Li, Çin hükümetinin eskiden olduğu gibi gelecekte de, iki ülke gençleri arasındaki karşılıklı ziyaret ve iletişimi destekleyeceğini söyledi.

Li, iki ülkenin gençlerinden bu Konferans vesilesiyle iletişim yollarını genişletmesi, birbirinden öğrenmesi, karşılıklı anlayışı derinleştirmesi ve ikili ilişkilerin uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı gelişimine katkıda bulunmasını beklediğini ifade etti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise mesajında, bu yılın mayıs ayında Li Keqiang'ın Japonya'ya gerçekleştirdiği ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Abe, iki ülkenin uzun vadeli, dostane ve istikrarlı ilişkileri geliştirmeye devam ederek, gençler arasındaki iletişimi daha da yoğunlaştırması gerektiğinin altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor