“Rusya ve ABD, dünya barış ve güvenliğinden sorumlu”

2018-08-29 19:24:59 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Rusya ve ABD'nin anlaşmazlıkları eşitlik ile karşılıklı saygı temelinde ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, görüşme yoluyla çözmelerini beklediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 27 Ağustos'ta yayınlanan bir bildiride, ABD'nin eski Rus ajanının İngiltere'de zehirlenmesinden dolayı Rusya'ya uygulayacağı yaptırımın, bildiri günü itibariyle yürürlüğe girdiği duyurulmuştu.

Bunun ardından Rusya tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin uyguladığı bu yeni tur düşmanca, yasa dışı ve adaletsiz yaptırımları kabul etmeyecekleri ve karşılık verecekleri ifade edildi.

Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, “Çin, her zaman uluslararası ilişkilerde tek taraflı yaptırıma veya yaptırım tehdidine karşı çıkıyor. Bu tür yaklaşımlar, sorunun çözülmesine hiç yardımcı olmuyor. Rusya ve ABD, dünyada büyük etkilere sahip iki büyük ülke ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olarak, dünya barış ve güvenliğinden sorumludur. Rusya ve ABD'nin anlaşmazlıkları eşitlik ile karşılıklı saygı temelinde ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, görüşme yoluyla uygun çözüme bağlamalarını umuyoruz.” yorumunu yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor