Çin ve Peru dışişleri bakanları arasında siyasi istişare

2018-08-29 10:05:59

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkesini ziyaret eden Peru Dışişleri Bakanı Nestor Francisco Popolizio Bardales ile bir siyasi istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Wang, iki ülkenin stratejik eşgüdümü güçlendirerek, çok taraflılığın savunulması ve BM'nin merkezinde olduğu uluslararası sistemin korunması için birlikte çaba harcaması gerektiğini söyledi.

2021'in Peru'nun bağımsızlığının 200. yılı, Çin ile Peru arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50. yılı ve Çin Komünist Partisi'nin kuruluşunun 100. yılı olduğuna işaret eden Wang Yi, iki ülkenin bu fırsatı ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımak için değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Nestor Popolizio, Kuşak ve Yol'un bir jeostratejik politika olduğu iddialarına katılmadıklarını, inisiyatifin tüm katılımcıların ortak kalkınmasını ilerleteceğine inandıklarını dile getirdi.

Nestor Popolizio, Peru'nun Çin ile çok taraflılığın sürdürülmesi ve serbest ticaretin geliştirilmesi için çalışacağını da ifade etti.

Wang Yi, ayrıca El Salvador'un yakın tarihte Tek Çin prensibi temelinde Çin ile diplomatik ilişkiler kurduğunu hatırlatarak, bunun hem uluslararası adaletle hem de El Salvador'un ve halkının çıkarlarıyla örtüştüğünü belirtti.

Nestor Popolizio da konuyla ilgili olarak, Latin Amerika ülkelerinin dış politikalarını belirleme hakları olduğunu, El Salvador'un doğru tercihi yaptığını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor