Li Keqiang: Fikri mülkiyet haklarını korumayı güçlendireceğiz

2018-08-28 20:11:26 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Beijing'de düzenlenen “Kuşak ve Yol” Fikri Mülkiyet Üst Düzey Toplantısı'na katılmak üzere Çin'e gelen, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Sekreteri Francis Gurry ile görüştü.

Li, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak, Çin'in ekonomisinin kalitesini yükseltmenin kritik bir noktasında bulunduğuna, fikri mülkiyet haklarını korumak için daha sert bir sistem uygulayacağına ve ilgili hukuki kuralları iyileştireceğine işaret etti.

Li, fikri mülkiyet haklarını ihlal edenlerin ciddi şekilde cezalandırılacağını belirtti.

Yabancı ve Çinli işletmelere aynı şekilde davranılarak eşit koruma imkânı sağladıklarını dile getiren Li, mecburi teknoloji transferine asla izin vermeyeceklerini ve bu konuda herhangi bir zorlama fark edilmesi durumunda yasaya göre ceza verileceğini kaydetti.

Li, bunun sadece Çin'in dışa açılımını genişletmesi ve dünya ekonomisiyle kaynaşmasının gereği değil, aynı zamanda da Çin ekonomisinin büyüme tarzını değiştirerek daha kaliteli büyümeye dönüşmesinin bir iç talebi olduğunu vurguladı.

Çin'in çok taraflılığı kararlılıkla savunduğuna dikkat çeken Li, Çin'in Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'yle olan işbirliğini derinleştirmeye, örgütün çalışmalarını desteklemeye devam etmeye, fikri mülkiyet konusunda açık, kapsayıcı, dengeli ve verimli olan uluslararası kuralları birlikte hazırlamaya ve fikri mülkiyete ilişkin küresel yönetişim sistemini iyileştirmeye yeni katkılarda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Sekreteri Francis Gurry ise, son 40 yılda Çin'de yüksek seviyeli bir fikri mülkiyet koruma sisteminin oluşturulduğunu, fikri mülkiyetin inovasyon ve ekonomik büyümenin itici gücü olarak görüldüğünü ve hem Çinli hem yabancı işletmelere aynı şekilde davranıldığını söyledi.

2018 Küresel İnovasyon Endeksi raporundaki sıralamada yükseliş kaydettiği için Çin'i tebrik eden Gurry, Çin'in bu konuda sürekli ilerlemeye devam edeceğine inandığına işaret etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor