“Çin-Afrika işbirliği hiçbir siyasi koşula dayanmıyor”

2018-08-28 17:40:38 CRI

Çin ile Afrika arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç amaçı taşıdığı ve hiçbir siyasi koşula dayanmadığı açıklandı.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Qian Keming, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi hakkında düzenlenen basın toplantısında, iki taraf arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Qian konuşmasında, Afrika'nın, geçen onlarca yıl boyunca diğer ülkelerle yaptığı işbirliğinde sık sık eşitsizliğe maruz kaldığına ve Afrika ülkelerine birçok makul olmayan siyasi talep dayatıldığına işaret etti.

Qian, ancak Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinin en büyük özelliklerinden birisinin eşitlik olduğunu ve hiçbir siyasi koşula dayanmadığını vurguladı.

Çin ile Afrika arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin her zaman karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç temelinde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Qian, ikili işbirliğinin, Afrika'daki altyapı tesislerinin iyileştirilmesine, istihdamın artmasına ve halkların yaşam koşullarının yükseltilmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

Qian, Afrika'yla kurulan ekonomik ve ticari işbirliğinin ayrıca, Çin işletmelerinin, standartlarının ve mallarının “yurtdışına çıkmasını” hızlandırdığını ve iki taraf arasında daha sıkı bir kader ortaklığı oluşturduğunu ifade etti.

Kimi yabancı basınlarda Çin ile Afrika arasındaki işbirliği hakkında “borç tuzağı” şeklinde yapılan yorumları da yanıtlayan Qian, Afrika'nın borç sorununun hem tarihi, hem de güncel yanlarının bulunduğunu dile getirdi.

Qian, “Çin'in Afrika'ya yönelik yatırımlarının altyapı tesisleri inşası alanında yoğunlaştığı için bu yatırımlar Afrika'nın gelecekteki büyümesinde önemli rol oynayacak. Çin, projeleri seçerken daha fazla kâr üretebilen, daha fazla istihdam fırsatı oluşturabilen ve daha fazla vergi geliri ile ihracat hacmi yaratabilen projelere ağırlık verdi.” ifadelerini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor