Xi'den Kuşak ve Yol ile halklara refah getirme vurgusu

2018-08-28 11:40:31

(Kaynak: CRI Haber Merkezi, Yazar: Ding Ning)

Xi'den Kuşak ve Yol ile halklara refah getirme vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol inisiyatifinin 5. Yıldönümü nedeniyle dün başkent Beijing'de düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, konuşmasında, Kuşak ve Yol'u ortaklaşa inşa etmenin, küresel yönetişim reformunun taleplerine uyduğu gibi, insanlık için ortak kader topluluğu düşüncesini yansıttığını ve küresel yönetişim sistemi reformuna yeni fikirler sunduğunu söyledi.

Diyalog ve istişare, ortak inşa ve paylaşım, işbirliğiyle ortak kazanç ve iletişimle karşılıklı öğrenme gibi ilkelerde ısrar edilmesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, güzergâh üzerindeki tüm ülkelerin işbirliğinden azami şekilde faydalanmasını sağlamaya çalışacaklarını ifade etti.

Ülkeler arasındaki karşılıklı siyasi güvenin artmasının ve ekonomik bağların güçlenmesinin önemine de değinen Xi Jinping, kültürel iletişimin yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca Kuşak ve Yol'un inşasının güzergâh üzerindeki halklara fayda getirmesi için çaba harcanması ve insanlık için ortak kader topluluğu oluşturulmasının ilerletilmesinin önemine işaret etti.

Xi Jinping'in 2013 yılındaki Kazakistan ve Endonezya ziyaretleri sırasında ortaya koyduğu İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nu kapsayan Kuşak ve Yol girişimi, dünya genelinde büyük ilgi gördü.

Geçtiğimiz beş yılda, Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle gerçekleştirdiği ticaret hacmi 5 trilyon doları bulurken, bu ülkelere doğrudan dış yatırımı 60 milyar dolara ulaştı. Kuşak ve Yol inisiyatifi, ilgili ülkelerdeki 200 binden fazla kişiye istihdam sağlamanın yanı sıra, küresel dış yatırımı artıran önemli bir motor oldu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dünkü oturumda Kuşak ve Yol inisiyatifinin, açık işbirliği, küresel ekonomik yönetişim sistemi reformu, küresel ortak kalkınma ve refah ve insanlık için ortak kader topluluğu konularında çözümler sunduğunu vurguladı.

Bu yılın temmuz ayına kadar Avrasya, Afrika, Amerika, Karayipler ve Güney Pasifik bölgelerinden toplam 103 ülke ve uluslararası kuruluş ile Çin arasında Kuşak ve Yol projesiyle ilgili 118 işbirliği sözleşmesi imzalandı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dünyadan büyük destek gören inisiyatifin, özellikle gelişmekte olan ülkelerin barış ve kalkınmaya dair arzularını yansıttığını ifade etti. Xi Jinping, sözlerine şöyle devam etti:

“Kuşak ve Yol inisiyatifi, öncelikle jeopolitik ve askerî bir ittifak değil, bir ekonomik öneridir. Dışa açık ve kapsamlı bir süreçte bu inisiyatif, ideoloji ayırmamanın yanında, sıfır toplamlı oyun düşüncesini de izlemiyor. Tüm ülkelerin bu inisiyatife katılmasını olumlu karşılıyoruz.”

Kuşak ve Yol kavramı, dünya genelinde de geniş tanınırlığa kavuşmuş durumda. İnisiyatif, Birleşmiş Milletler (BM) ve G20 Grubu gibi başlıca uluslararası örgüt ve birliklerin belgelerinde de kendine yer buldu.

Önümüzdeki dönemde Kuşak ve Yol inisiyatifini uzun vadeli ve nitelikli olarak geliştirmeye çalışacaklarını dile getiren Xi Jinping, inisiyatifin istikrarlı şekilde sürdürülmesinin önemine dikkat çekti.

Xi Jinping, gelecekte altyapı tesisleri gibi önemli projelere ve endüstriyel işbirliğine odaklanacak inisiyatifin, büyük çaplı projeler için finans, yatırım ortamı, risk kontrolü ve güvenlik gibi alanlarda destek sağlayacağını söyledi.

Kuşak ve Yol'u daha da somutlaştırarak derinleştirmeyi arzuladıklarını yineleyen Xi Jinping, şunları söyledi:

“Güzergâh ülkelerindeki halkların acil ihtiyaçlarının karşılanması için, öncelikle halkların yaşam standartlarını ve seviyelerini yükseltecek projelerin uygulanması gerekiyor. Bunun dışında, eğitim, teknoloji, kültür, spor, turizm, sağlık ve arkeoloji gibi alanlardaki iletişim yoğunlaşmalı. Kuşak ve Yol kapsamında halklara yardım sağlanacağı gibi, çevre koruma, yatırım ortamı ve işletmelerin çalışmaları gibi konulara da önem verilecek.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor